porada_tým_dotazování_AdobeStock_101908752

Ostravský Tým pro mládež se věnoval novým nástrojům pomoci dětem

|

V termínu 5.–6. června 2024 proběhlo další Výjezdní jednání Týmu pro mládež. Dva dny nabité informacemi a sdílením účastníky obohatily o dobrou praxi v oblastech práce s dětmi ohroženými násilím, záškoláctvím nebo v tíživé životní situaci. Diskutovány byly i otázky dítěte jako oběti trestného činu a systému uplatnění jeho práv. Představeny byly nástroje k rychlému a efektivnímu získání informací, kde v Ostravě hledat relevantní odbornou pomoc dítěti nebo rodině.

Členové týmu hovořili o sociální práci, práci s mladými dospělými a také o sociálním bydlení v Ostravě. Účastníkům byla představena činnost místa prvního kontaktu SOCIOPOINT, který poskytuje poradenství občanům v tíživé sociální situaci. K dispozici je i mobilní aplikace s přehledem veřejných služeb v Ostravě.

Účastníci diskutovali otázku nárůstu sebevražedného chování dětí a na to navazující snahu realizovat programy pro zlepšení duševního zdraví žáků a pedagogů ve školách. Velmi významným tématem byl také syndrom CAN a představení metodiky Nadace Sirius (doporučené postupy pro pracovníky škol, pro pediatrické ordinace, identifikace slabých míst, zahraniční praxe).

Představení strategie prevence kriminality a 2 nové efektivní nástroje nejen pro ostravské školy

Část jednání byla věnována také představení 2 dokumentů, které vznikly v rámci naplňování Strategie prevence kriminality SMO ke zlepšení spolupráce i informovanosti ostravských subjektů péče o děti. Prvním je Metodický materiál k jednotnému postupu řešení záškoláctví v Ostravě. Jeho smyslem je sjednotit, zrychlit a zefektivnit spolupráci škol, Policie ČR a OSPOD při řešení záškoláctví dětí na území města Ostravy.

Druhým dokumentem je Katalog preventivních a navazujících aktivit pro děti a mládež, který zjednoduší zejména pracovníkům ve školství orientaci v nabídce služeb pro děti a rodiny s dětmi v Ostravě. Katalog bude pravidelně aktualizován, aby byl funkčním nástrojem při řešení různých tíživých situací dětí.

Chcete se dozvědět více o metodickém postupu řešení záškoláctví nebo katalogu aktivit pro děti a mládež? Napište na e-mail katerina.puterova@ppp-ostrava.cz.

Dále pak byli členové Týmu pro mládež seznámeni se Strategií prevence kriminality SMO a konkrétními kroky směřujícími do oblasti primární prevence. Na to navázal online příspěvek k problematice kyberbezpečnosti, etiky a rizik umělé inteligence, doplněný příklady dobré praxe.

Problematika dětských obětí trestných činů a uplatnění jejich práv

Na předchozí jednání Týmu pro mládež navázalo již diskutované téma problematiky dětských obětí a uplatnění jejich práv. K tomuto tématu byl přizván právník a zmocněnec JUDr. Mario Hanák a státní zástupkyně Mgr. Jiřina Navrátilová, kteří se této oblasti věnují.  Řešeny byly otázky dítěte jako oběti trestného činu, právní kvalifikace domácího násilí, týrání svěřené osoby, role opatrovníka a zmocněnce ustanovených u dětských obětí v trestním řízení a jejich vzájemná spolupráce. Projednán byl také proces odškodnění u nezletilých, jejich oprávnění v uplatnění náhrady škody, vymáhání náhrady škody a následně ochrana dítěte a jeho majetku.

V závěru dvoudenního výjezdního jednání byla stanovena témata pro podzimní jednání Týmu pro mládež, které se uskuteční v Ostravě.

Jaká je funkce Týmu pro mládež?

Tým pro mládež v Ostravě a jejím širším správním obvodu mapuje sociálně patologické jevy, operativně řeší vzniklé problémy a koordinuje aktivity subjektů péče o ohrožené děti na místní úrovni. Ostravskými partnery jsou např. Policie ČR, Městská policie Ostrava, Okresní státní zastupitelství v Ostravě, Okresní soud Ostrava, Probační a mediační služba, středisko Ostrava i orgány sociálně-právní ochrany působící v Ostravě a další. Spolupráce jednotlivých členů je v průběhu roku realizována prostřednictvím pracovních workshopů, pořádáním odborných přednášek, výjezdních jednání apod.

Chcete se o činnosti Týmu pro mládež dozvědět více?

Výjezdní jednání týmu pro mládež o dětech ohrožených protiprávním jednáním

Tým pro mládež se věnoval dětem s rizikovým chováním i obětem trestných činů

Systém včasné péče a tým pro mládež


Ilustrační foto © Adobe Stock: na snímku je skupina 4 lidí, kteří sedí v kruhu na židlích a zaujatě spolu diskutují. Jedna žena drží v ruce desky a zapisuje.