Block of flats

Pomoc a podpora města při řešení finančních starostí občanů

Aktualizováno 17. 1. 2024

Nabízíme vám rozcestník s přehledem informací k řešení tíživé finanční a sociální situace občanů Ostravy v souvislosti s růstem životních nákladů. Najdete zde možnosti řešení i kontakty.

Máte podněty ke zlepšení obsahu textu? Kontaktujte prosím editory přes e-mail.

V rozcestníku najdete informace k tématům:

Finanční starosti a zadlužení

Novinky v dávkách sociální ochrany od ledna 2024

Od ledna 2024 dochází ke změnám v poskytování některých dávek, které tvoří finanční výpomoc státu rodinám i jednotlivcům ohroženým narůstajícími životními náklady. Novinky se dotknou dávek na bydlení, přídavků na děti i životního minima.

finanční potíže, Sociální věci Ostrava, ilustrační foto

Jak zmírňovat finanční starosti

S rostoucími náklady na úhradu bydlení, energií, potravin, dopravy a dalších výdajů se můžou domácnosti dostávat do finanční tísně. Co dál, jak z toho ven? Nabízíme vám přehled tipů a dostupné pomoci.

Deštník proti drahotě: Vládní pomoc proti zdražování

Přehled cílených opatření Vlády České republiky, jejichž cílem je pomoci občanům i firmám a podnikatelům zvládnout zdražování. Obsahuje sekce: rodiny s dětmi, senioři, ohrožené skupiny obyvatel, bydlení, pohonné hmoty, podnikatelé a firmy.

Finanční starosti spojené s bydlením

Sociální bydlení v Ostravě

Příspěvek na bydlení může pomoci i vám. Znáte podmínky?

Aktuální ceny nájmů a energií můžou domácnosti přivést do situace, kdy jim po zaplacení nákladů zůstane jen minimum peněz. Pro tyto případy je tu dávka příspěvek na bydlení s novými podmínkami.

Krach dodavatelů energií, jak postupovat. Ostrava

Dodavatel energií skončil nebo změnil podmínky. Jak postupovat?

Přehled odpovědí na některé otázky a rady, jak řešit situaci, kdy dodavatel energií ukončil dodávky nebo jsou lidé v režimu dodavatele poslední instance, na co si dát pozor.

Mít domov, web MPSV k sociálnímu bydlení. Sociální věci Ostrava

Mít domov – web MPSV nabitý praktickými informacemi

Přehledné a informacemi nabité webové stránky projektu Sociálního bydlení MPSV. V záložkách Teplo, Bezpečí, Jistota, Zázemí, Bydlení najdete praktické informace o pomoci (Co můžu dělat když…), množství odkazů a kontaktů.

Další důležité informace, varování

Podvodné výzvy k podání žádostí o dávky

Cílem útoků jsou krádeže peněz z bankovních účtů obětí. Stát už nechal zablokovat desítky webů, které napodobovaly stránky MPSV. Výzvy k podání žádostí o sociální dávky chodí SMS nebo e-mailem. Jak phishingové útoky probíhají a na co si dát pozor?

Jak poznat důvěryhodné informace. Jak a kde si je ověřovat

Valí se na nás spousty informací, názorů a pravd, které si často vzájemně odporují. Kde a jak hledat skutečnost? Nabízíme vám přehled organizací, které se ověřováním zpráv zabývají, i odkazy na databáze zachycených dezinformací a hoaxů.

Nejste si jistí, na co máte nárok? Nevíte, kam se obrátit o pomoc? Pomůžou vám sociální pracovníci.

Informace o možnostech řešení a kontakty na pomáhající organizace a sociální pracovníky vám poskytne:

SOCIOPOINT – místo prvního kontaktu
Bezplatná linka: 800 700 650
Osobně: Magistrát města Ostravy (Nová radnice), Prokešovo nám. 8, Moravská Ostrava
E-mailem: sociopoint@ostrava.cz
Více informací o SOCIOPOINTu najdete zde na webu.

Nebo navštivte sociální pracovníky na úřadu městského obvodu nebo pracovníky obecního úřadu v místě vašeho bydliště. Po telefonické domluvě můžou přijít i za vámi domů. Kontakt získáte i na SOCIOPOINTu.

Ukončené akce a aktivity

Ilustrační foto: ruka v obleku vytahuje ruku, která se "topí" v papírech

Milostivé léto III

Milostivé léto III se zaměřilo na dluhy vůči státu, které vznikly na daních, poplatcích a na platbě pojistného na sociální zabezpečení. Možnost využít této akce byla od 1. července 2023 do 30. listopadu 2023.

web Sociální věci Ostrava, bydlení

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů – informace pro občany

Od 1. 9. do 30. 11. 2022 mají lidé v exekuci opět možnost významně snížit výši svých dluhů a ušetřit další peníze. Postačí exekutorovi uhradit jistinu dluhu vůči vybraným veřejným a některým soukromým institucím a stanovený paušální poplatek, zbytek dluhu jim bude odpuštěn.

Ilustrační foto: ruka v obleku vytahuje ruku, která se "topí" v papírech

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů – informace pro odbornou veřejnost

Od 1. 9. do 30. 11. 2022 mají lidé v exekuci opět možnost významně snížit výši svých dluhů a ušetřit další peníze. Postačí exekutorovi uhradit jistinu dluhu vůči vybraným veřejným a některým soukromým institucím a stanovený paušální poplatek, zbytek dluhu jim bude odpuštěn.