Sociální práce na území obce
Sociální pracovníci
Sociální pracovník se zaměřuje na práci s osobami, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci z důvodu nemoci, invalidity, finančních problémů, stáří, nezaměstnanosti, ztráty bydlení apod.
V rámci své pracovní náplně může sociální pracovník např.:
- pomáhat při orientaci v systému sociálních a zdravotních služeb, popřípadě při výběru vhodné sociální služby
- poskytovat poradenství v návaznosti na jednotlivé dávkové systémy sociální ochrany obyvatelstva
- poskytovat administrativní pomoc při vyplňování nebo kontrole žádostí o různé typy dávek
- poskytovat pomoc při vyřizování osobních dokladů
- pomáhat překonávat problémy s hledáním či udržením zaměstnání
- asistovat při nácviku zvládání sociálních i praktických dovedností
- pomáhat při řešení finančních problémů
- poskytovat kontakty a zprostředkovávat jednání se specializovanými poradnami
- řešit problémy související se ztrátou nebo s rizikem ztráty bydlení
Komplexní sociální práce je velmi rozsáhlá a není možné podat absolutní výčet oblastí pomoci sociálního pracovníka. Sociální pracovníci působí v případě statutárního města Ostrava na jednotlivých úřadech městských obvodů a Magistrátu města Ostravy, více viz seznam sociálních pracovníků. Kromě přímé práce s klienty, spolupracují s dalšími odborníky.
Sociální kurátoři
Sociální kurátor je specializovaný pracovník, který se zaměřuje na práci se zletilými osobami a skupinami osob ohroženými sociálním vyloučením. Sociální kurátoři vykonávají činnosti zajišťující pomoc a podporu těmto osobám za účelem sociálního začlenění nebo prevenci sociálního vyloučení.
Sociální kurátoři působí v případě statutárního města Ostrava na jednotlivých úřadech městských obvodů a Magistrátu města Ostravy více viz seznam sociálních kurátorů. Kromě přímé práce s osobami ohroženými sociálním vyloučením, zajišťují koordinační činnosti v oblasti sociálních služeb určených pro tuto cílovou skupinu.
Cílová skupina sociálního kurátora:
- osoba, která je propuštěna z výkonu vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody nebo
- osoba, která je po ukončení léčby chorobných závislostí propuštěna ze zdravotnického zařízení, psychiatrické nemocnice nebo léčebného zařízení pro chorobné závislosti nebo
- osoba, která je propuštěna ze školského zařízení pro výkon ústavní či ochranné výchovy nebo pěstounské péče po dosažení zletilosti, resp. v 19 letech nebo
- osoba, která nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby vzhledem k tomu, že je osobou bez přístřeší nebo
- osoba, jejíž práva a zájmy jsou ohroženy trestnou činností jiné osoby.
V rámci své pracovní náplně může sociální kurátor např.:
- kontaktovat klienty ve věznicích, ve školských zařízeních, v léčebnách, nouzových noclehárnách a dalších zařízeních poskytujících sociální služby a společně s odborníky těchto zařízení připravuje plynulý přechod klienta do života
- poskytovat poradenství v návaznosti na jednotlivé dávkové systémy sociální ochrany obyvatelstva (např. dávky důchodového a nemocenského pojištění, dávky státní sociální podpory, dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky pro osoby se zdravotním postižením)
- vyjednávat v zájmu klientů, je-li k tomu zmocněn, především záležitosti spojené s ubytováním, zaměstnáním, zdravotním a materiálním zabezpečením po návratu do běžného život
- na požádání poskytovat klientům asistenci
- spolupracovat s rodinami klientů
- spolupracovat se školskými zařízeními, soudy, Policií ČR, Vězeňskou službou ČR, Probační a mediační službou ČR, městskou policií, zdravotnickými zařízeními, samosprávnými úřady a nestátními neziskovými organizacemi
SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANA DĚTÍ
Pracovníci oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy řeší:
1. náhradní rodinnou péči
Agendu zprostředkování osvojení a pěstounské péče pro občany s trvalým nebo faktickým pobytem v Ostravě a v širším správním obvodu statutárního města Ostravy zajišťují sociální pracovníci Magistrátu města Ostravy.
Náhradní rodinná péče – forma péče o děti, kdy je dítě vychováváno ”náhradními” rodiči v prostředí, které se nejvíce podobá životu v přirozené rodině. Tou je u nás zejména osvojení a pěstounská péče.
Smyslem náhradní rodinné péče je poskytnout domov a rodinu dítěti, které se ocitlo bez vlastní rodiny. Toto řešení je buď dlouhodobé nebo se může jednat o zprostředkování pěstounské péče na přechodnou dobu.
Cílová skupina:
- děti, které se ocitly bez ochrany vlastních rodičů
- občané, kteří se rozhodli stát se osvojiteli nebo pěstouny
Zprostředkování osvojení a pěstounské spočívá:
- ve vyhledávání dětí, kterým je třeba zajistit péči v náhradním rodinném prostředí formou pěstounské péče nebo osvojení
- ve vyhledávání fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstouny. Hledáme rodiny nebo jednotlivce, jež jsou ochotni a schopni přijmout dítě jiných biologických rodičů a přijmout dítě takové jaké je.
2. terénní sociální práce
Agenda sociálně-právní ochrany dětí pro občany s trvalým nebo faktickým pobytem v širším správním obvodu statutárního města Ostravy.
Hlavními principy sociálně-právní ochrany dětí jsou:
- nejlepší zájem, prospěch a blaho dítěte,poskytuje se všem dětem od narození do zletilosti,
- dítě má právo požádat o pomoc i bez vědomí rodičů nebo jiných osob odpovědných za výchovu dítěte,
- dítě, které je schopné formulovat své vlastní názory, má právo tyto názory svobodně vyjadřovat při projednávání všech záležitostí, které se ho týkají,
- každý občan je oprávněn upozornit orgán sociálně-právní ochrany dětí na porušení povinností nebo zneužití práv vyplývajících z rodičovské zodpovědnosti – oznamovateli je zajištěna anonymita.
Cílová skupina:
- rodiny s dětmi do 18-ti let věku, jejichž funkce je jakkoliv narušena (např. úmrtí rodičů nebo dítěte, neplnění rodičovské zodpovědnosti, nevykonávání nebo zneužívání práva plynoucí z rodičovské zodpovědnosti, vztahové problémy mezi členy rodiny, výchovné problémy dítěte apod.)
- rodiny se zdravotně hendikepovaným dítětem
- těhotné dívky
- dítě, které se ocitlo bez jakékoliv péče nebo je-li jeho život nebo příznivý vývoj vážně ohrožen nebo narušen
- dítě ohrožené násilím
- ohrožené dítě, které nemá trvalý pobyt na území ČR, ale pobývá zde v doprovodu rodičů či bez rodičů (zákonných zástupců)
Pro občany s trvalým nebo faktickým pobytem v širším správním obvodu statutárního města Ostravy je terénní sociální práce zajišťována pracovníky Magistrátu města Ostravy.
Terénní sociální práce je zajišťována dle trvalého bydliště dítěte sedmi úřady městských obvodů.
3. péče o děti vyžadující zvýšenou pozornost
Agenda péče o děti vyžadující zvýšenou pozornost je poskytována:
- dětem žijícím v pěstounské a poručenské péči na území města Ostravy a v širším správním obvodu statutárního města Ostravy,
- dětem a jejich biologickým rodinám s trvalým nebo faktickým pobytem v širším správním obvodu statutárního města Ostravy,
- dětem a mládeži, kteří jsou cizími státními příslušníky a zdržují se na území statutárního města Ostravy.
Agenda je zajišťována kurátory pro děti a mládež. Tito pracují s nezletilými dětmi a mladistvými, kteří mají výchovné problémy, dostávají se do rozporu se zákonem, páchají protiprávní činnost, opakovaně páchají přestupky, požívají alkohol a návykové látky, jsou ohroženi závislostí, živí se prostitucí nebo opakovaně utíkají od rodičů apod.
Agenda zahrnuje také provozování informačního systému – Systém včasné intervence ”SVI” a koordinaci činnosti „Týmu pro mládež“.
Cílová skupina klientů (kdo se může na pracovníky obrátit):
- děti do 15-ti let, které se dopustily činu jinak trestného či přestupku,
- mladiství (15-18 let), u nichž bylo zahájeno trestní stíhání, nebo kteří se dopustili přestupku,
- děti a mladiství s výchovnými problémy, problémy ve škole či v rodině,
- rodiče těchto dětí,
- školská zařízení, výchovní poradci.
Bližší informace najdete na webových stránkách města Ostravy odboru sociálních věcí a zdravotnictví.