Výjezdní jednání Týmu pro mládež o dětech ohrožených protiprávním jednáním

|

V termínu 2.–3. 11. 2023 proběhlo Výjezdní jednání Týmu pro mládež, který na úrovni obce s rozšířenou působností (Ostrava a širší správní obvod) mapuje sociálně patologické jevy, operativně řeší vzniklé problémy a koordinuje aktivity subjektů péče o ohrožené děti na místní úrovni.

Partnery na území města Ostravy jsou například Policie ČR, Městská policie Ostrava, Okresní státní zastupitelství v Ostravě, Okresní soud Ostrava, Probační a mediační služba, středisko Ostrava, orgány sociálně-právní ochrany dětí působící v Ostravě a další. Spolupráce jednotlivých členů je v průběhu roku realizována prostřednictvím workshopů, pořádáním odborných přednášek, výjezdních jednání apod.

V rámci listopadového výjezdního pracovního setkání Týmu pro mládež bylo propojeno online jednání ostravského Týmu pro mládež s Platformou velkých měst (Brno, Děčín, Chomutov, Liberec, Jihlava, Ostrava), která spolupracuje s Agenturou pro sociální začleňování.  V rámci jednání Platformy bylo hovořeno o efektivní spolupráci s OSPOD v případě dětí a mladistvých v konfliktu se zákonem. Dále pak byla představena práce Týmu pro mládež Ostrava a systém spolupráce na místní úrovni. Poslední příspěvek měl MM Hradce Králové, oddělení SPOD na téma OSPOD a spolupráce s návaznými institucemi v praxi.

Děti jako oběti protiprávního jednání

Dalším tématem byla problematika dětských obětí a uplatnění jejich práv. Bylo hovořeno o rozdílech mezi rolí opatrovníka a zmocněnce v trestním řízení stanovených u dětských obětí a jejich vzájemná spolupráce. Projednán byl také proces odškodnění u nezletilých, jejich oprávnění v uplatnění náhrady škody za nezletilého, vymáhání náhrady škody a následně ochrana dítěte a jeho majetku. Plánováno je toto téma otevřít i dalším jednání Týmu, kdy by byl přizván právník se znalostí problematiky dětských obětí.

Část jednání byla věnována také dokumentu vytvořenému k lepší spolupráci Policie ČR a škol na území města Ostravy. Byly aktualizovány některé části Metodického materiálu k jednotnému postupu řešení záškoláctví v Ostravě, která je využívána všemi zúčastněnými subjekty v rámci města.

Tým byl seznámen s Kartou KID (pomůcka k identifikaci ohrožených dětí a účinné nástroje pomoci), na které následně pracovali jednotliví členové při vytváření vzoru v jednotlivých oblastech potřebných pro práci s dětmi.

V závěru jednání byla stanovena témata pro Výjezdní jednání Týmu pro mládež, které se uskuteční v červnu 2024. Hlavním tématem bude stále velmi palčivé téma – problematika dětských obětí a uplatnění jejich práv.

Chcete se o činnosti Týmu pro mládež dozvědět více?

Tým pro mládež se věnoval dětem s rizikovým chováním i obětem trestných činů

Systém včasné péče a tým pro mládež