Žena, pracovnice, dítě_sociální práce_AdobeStock_420087949

Ostravské OSPOD v roce 2023: Podpora ohroženým dětem ve více než 6000 případech

|

V roce 2023 poskytly orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) v Ostravě pomoc a podporu ve 3 396 případech, a v dalších 3 345 případech pokračovaly v řešení z let předchozích. Za těmito čísly se skrývají příběhy dětí, které potřebovaly nebo potřebují pomoc a podporu sociálních pracovníků, aby mohly vyrůstat v bezpečném a zdravém prostředí. Cílem OSPOD je dětem tato jejich práva zajistit.

Sociální pracovníci OSPOD rodičům nabízí veškerou pomoc a podporu na cestě k lepší péči o děti. Podporovali proto i děti v těch nejtěžších životních situacích: těžce zanedbávané, ohrožené násilím či trestnou činností, opuštěné rodiči nebo poškozené vyhroceným rodičovským konfliktem.

Nové případy řešené orgány sociálně-právní ochrany dětí v Ostravě v roce 2023

Kromě 3 396 nově řešených případů zastával OSPOD v průběhu roku 2023 u 2 594 případů také pozici tzv. kolizního opatrovníka. Důvodem kolizního opatrovnictví je ochrana zájmů dítěte v úředních nebo soudních jednáních, kde je nemohou zastupovat jejich vlastní rodiče, protože jejich zájmy by mohly být v kolizi se zájmy jejich dítěte. Kolizní opatrovnictví je řešeno často souběžně s poskytováním sociálně-právní ochrany.

Podpora dětem, které nemohou žít ve vlastní rodině

Snahou sociálních pracovníků je zachovat rodinu a zajistit právo dítěte na rodičovskou péči, ne vždy je to však možné. Ani přes poskytnuté poradenství, zprostředkování odborné pomoci, mediace, psychologickou či psychiatrickou a zdravotní pomoc, zajištění materiálního zázemí a další kroky se nemusí rodičům podařit zajistit dítěti bezpečné prostředí. A tak další skupinou, kde pracovníci OSPOD pomáhají, jsou děti, které nemohou z nejrůznějších důvodů žít ve vlastní rodině.

Do ústavní výchovy bylo v loňském roce umístěno 85 dětí, do různých forem náhradní rodinné péče 299 dětí.

Náhradní rodinná péče

Agenda náhradní rodinné péče na území SMO je řešena Magistrátem města Ostravy. Náhradní rodinná péče tvoří široké spektrum forem: osvojení, pěstounská péče, pěstounská péče na přechodnou dobu, poručenská péče a svěření dítěte do péče jiné fyzické osoby než rodiče.

Péče před osvojením je období před rozhodnutím soudu, kdy se osvojitel už o dítě stará, aby bylo zřejmé, že se mezi nimi vytvoří vztah naplňující smysl a cíl osvojení. Toto období trvá minimálně šest měsíců. Po pravomocném rozhodnutí soudu o osvojení již dítě není v evidenci SPOD, neboť podle práva vzniká rodina nová, která je posuzována stejně jako běžná biologická rodina.

V Ostravě vyrůstalo v roce 2023 v dlouhodobé náhradní rodinné péči celkem 1 138 dětí. O děti v pěstounské a poručenské péči pečuje 679 rodin, o děti v péči jiné fyzické osoby pečuje 257 rodin.

Pěstounská péče na přechodnou dobu

Pěstounská péče na přechodnou dobu umožňuje dětem, jejichž rodina se o ně aktuálně nemůže postarat, aby se dostaly do rodinného prostředí a nemusely toto náročné období trávit v ústavní péči. V Ostravě pěstounskou péči na přechodnou dobu vykonává 25 rodin (33 pěstounek a pěstounů).

V rámci Moravskoslezského kraje je v evidenci krajského úřadu zařazeno 156 pěstounů na přechodnou dobu. Ve srovnání s jinými kraji ČR se počet pěstounů v Moravskoslezském kraji zcela vymyká, např. Jihomoravský kraj má v evidenci 77 a Olomoucký pouze 26 pěstounů na přechodnou dobu.

V roce 2023 bylo do přechodné pěstounské péče svěřeno celkem 64 ostravských dětí, o 43 těchto dětí se postarali pěstouni z Ostravy. Ostatní děti byly umístěny v rámci našeho kraje, neboť v době, kdy bylo potřeba zajistit jejich umístění, neměl žádný ostravský pěstoun volnou kapacitu.  

V rámci Moravskoslezského kraje již cca 3 roky nejsou děti do tří let věku z důvodu nedostatečné péče rodičů umísťovány do pobytové péče. Většina dětí je zajištěna osobou příbuznou či blízkou nebo pěstouny na přechodnou dobu.

Hledáme nové pěstouny! Více se dozvíte z našich článků.

Sociální práce s dětmi, které se dopouští protiprávního a rizikového jednání

Součástí práce OSPOD je i podporovat a provázet děti a mladistvé, kteří se dopouští protiprávního jednání (přestupkové jednání, trestná činnost) nebo je jejich chování rizikové (záškoláctví, užívání návykových látek, aktivity ohrožující jejich zdraví nebo život). Sociální pracovníci – kurátoři pro mládež se tak v loňském roce věnovali 1 199 dětem vyžadujícím zvýšenou pozornost.

Více se o práci s dětmi s protiprávním a rizikovým chováním dozvíte v článcích o práci ostravského Týmu pro mládež.

Děti ohrožené týráním, zneužíváním nebo zanedbáváním

Sociální pracovníci poskytovali podporu i v 537 případech zanedbávání, zneužívání nebo týrání dětí. Děti ohrožené syndromem CAN byly OSPOD řešeny v následujících situacích:

  • 341 dětí zanedbávaných
  • 44 dětí tělesně týraných
  • 42 dětí sexuálně zneužívaných
  • 108 dětí psychicky týraných
  • 1 případ dětské pornografie
  • 1 případ dětské prostituce

Nejčastějšími oznamovateli týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí jsou školy a školská zařízení, zdravotnická zařízení a ústavní zařízení, policie a jiné státní orgány. Jednalo se celkem o 400 oznámení.

Pohotovost pracovníků sociálně-právní ochrany dětí

Orgán sociálně-právní ochrany dětí je povinen zajistit péči o děti v nepříznivé životní situaci 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, tj. i mimo běžnou pracovní dobu včetně víkendů a svátků. Pracovníci OSPOD, kteří zajišťují pohotovost a řeší neodkladné záležitosti, jsou nejčastěji kontaktováni Policií České republiky.

V roce 2023 zasahovali sociální pracovníci celkem u 347 případů: telefonických oznámení přijali 185 a osobně intervenovali ve 162 případech.

Z celkového počtu 195 případů trestné činnosti se pracovníci zúčastnili výslechu dítěte jako pachatele v 97 případech, jako svědka v 37 případech a dítěte jako oběti v 61 případech. V situacích, kdy je dítě obětí trestného činu, je potřeba postupovat zvlášť citlivě, aby nedošlo k jejich viktimizaci a psychický dopad na dítě byl minimalizován.

Často jsou také řešeny útěky dětí z ústavní či ochranné výchovy, někteří „útěkáři“ jsou již sociálním pracovníkům známí, např. dvě děti, jedna dívka a jeden chlapec, se během roku útěku dopustili 5x.

Výkon pohotovosti je zajištěn sociálními pracovníky všech sedmi oddělení sociálně-právní ochrany dětí na území města Ostravy. Jde o nejnáročnější úkony v rámci sociálně-právní ochrany dětí, proto je těmto sociálním pracovníkům poskytována podpora v podobě odborných konzultací, setkávání za účelem sjednocení postupů a supervize. Více se o pohotovostní službě OSPOD můžete dozvědět v našem starším článku.

Sociálně-právní ochranu dětí zajišťuje v Ostravě 7 pracovišť OSPOD

V Ostravě je sociálně-právní ochrana dětí zajišťována Magistrátem města Ostravy a dalšími šesti pracovišti v rámci úřadů městských obvodů Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Poruba, Slezská Ostrava a Vítkovice.


Text zpracovalo oddělení sociálně-právní ochrany dětí, odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy. Máte-li nějaké dotazy či podněty k obsahu článku, kontakty najdete zde.


Ilustrační foto © Adobe Stock, na snímku sedí žena, která hovoří s usmívající se asi desetiletou holčičkou.