pěsti kruh spoluprace_AdobeStock_209826312

Jak se postavit nenávistným projevům ve veřejném prostoru?

|

Město Ostrava má nový metodický manuál, který ukazuje rizika nenávistných projevů ve společnosti a jak s nimi naložit. Vznikl díky zapojení do projektu Místo pro všechny – budování prostoru pro vzájemné soužití a jeho klíčové aktivity PR pohotovost určené pro samosprávy.

Manuál je jednoduchý a kvalitní odrazový můstek pro předcházení i snižování nenávistných projevů mezi obyvatelstvem a nabízí i inspiraci v podobě osvědčené praxe z dalších míst ČR. Ukazuje, jak se ujmout aktivní role v podpoře soudržnosti společnosti a narušování bariér, ať už se jedná o samosprávu, neziskovou organizaci nebo občanskou iniciativu.

Věnuje se i projevům frustrace a napětí ve společnosti, které mohou přerůst v nepokoje nebo násilí, a jejich aktivní deeskalaci.

Čím jsou nenávistné projevy ve společnosti nebezpečné?

Hatespeech je termín, který se používá pro verbální projevy, psaný text nebo jakoukoli komunikaci, která má za cíl urážet, ponižovat nebo vyvolávat nenávist vůči určitým skupinám lidí na základě jejich rasového, etnického, náboženského, sexuálního, genderového, sociálního nebo jiného charakteristického znaku. Často jsou spojeny s porušováním základních lidských práv, jako je právo na důstojnost, rovnost a nediskriminaci, a ovlivňují tak možnost jednotlivců plně se účastnit ve společnosti.

Nereagovat na takové projevy ve veřejném prostoru a nepředcházet jim, je nebezpečné, protože podněcují nenávist, která může vést k násilí, diskriminaci, segregaci a marginalizaci skupin obyvatelstva. Vyvolávají pocity strachu, beznaděje, méněcennosti, vyloučení a snížení sebevědomí, a tím mohou narušit sociální soudržnost, destabilizovat společnost a vytvářet napětí a konflikty mezi různými skupinami.

Téma předsudečného násilí, stereotypů, hatecrime (zločiny z nenávisti) a hatespeech (nenávistné projevy) vůči rizikovým komunitám je součástí aktivit Strategie prevence kriminality města Ostravy na období 2023–2027.