20231203_121628

Adventní setkání a poděkování ostravským pěstounům na přechodnou dobu

|

V Ostravě již několik let nejsou děti mladší tří let umisťovány do ústavů, ale v kritickém vývojovém období se jim dostává péče pěstounů na přechodnou dobu. V letošním roce se ostravští pěstouni na přechodnou dobu postarali o 37 dětí, o dalších 45 ostravských dětí letos pečovali pěstouni v dalších částech moravskoslezského regionu. Přes veškerá úskalí, spojená s péči o přijaté děti, náleží Moravskoslezský kraj mezi ty s největším počtem těchto pěstounů.

Velmi si vážím práce našich pěstounů na přechodnou dobu, neboť mají nezastupitelnou roli v systému péče o ohrožené děti. Podporujeme je organizováním víkendových pobytů, kde si mohou vzájemně předávat zkušenosti a vzdělávat se, případně dalšími akcemi. V Ostravě dnes působí 33 pěstounů na přechodnou dobu, jedná se o 25 žen a 8 mužů. Jsem velmi rád, že roste zájem o tuto formu pěstounství, vloni bylo podáno 10 nových žádosti a letos další čtyři,“ vysvětlil Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Zvažujete stát se pěstounem? Navštivte web Dejme dětem rodinu, kde najdete odpovědi na vaše otázky, potřebné informace i kontakty.
Můžete také navštívit přímo pracovníky OSPOD Magistrátu města Ostravy.

Poděkování města pěstounům na přechodnou dobu

Třináctého prosince 2023 se ostravští pěstouni na přechodnou dobu setkali v prostoru ostravského magistrátu s vedením města, které jim poděkovalo za jejich výjimečnou práci. Mezi oceněnými byl také manželský pár, vykonávající pěstounství na přechodnou dobu od roku 2014, který v listopadu předal do dlouhodobé náhradní rodiny 19. dítě v pořadí a zároveň měl ve své péči čtyři sourozenecké skupiny. Další oceněnou byla pěstounka, která se této péči věnuje od roku 2013, za tu dobu se postarala o 16 dětí. Pěstounka pečuje o nejmenší ve věku do tří let. Nejde o první takové adventní setkání, v loňském roce uspořádalo město pro pěstouny setkání v kouzelném prostředí zámku Raduň.

Nejčastěji jsou v přechodné pěstounské péči děti do 3 let věku

Nejohroženější, ale také na území města nejpočetnější skupinou svěřovaných do přechodné pěstounské péče, jsou děti ve věku do tří let. Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) letos zprostředkoval péči 21 těmto dětem. Deset dětí zanechala matka přímo v porodnici po jejich narození. Dalších devět dětí bylo ve věku 3–6 let, a starších šesti let bylo sedm dětí, o které se ostravští pěstouni postarali. Ochotní pěstouni letos přijali i šest sourozeneckých skupin.

Děti, kterým péči nezajistily jejich biologické rodiny, tak nemusely být umístěny v ústavech a mohou své dětství prožít jako jejich vrstevníci v rodinném prostředí. Naše poděkování náleží všem pěstounům, kteří tuto náročnou péči zajišťují a jsou ochotni věnovat svůj čas, dovednosti i energii ku prospěchu těch nejzranitelnějších a nejpotřebnějších dětí, které se ocitly bez péče vlastních rodičů,“ konstatoval primátor města Jan Dohnal.

Letos tak ostravská pěstounka například pečovala o předčasně narozená dvojčátka, která matka, aktivní uživatelka návykových látek a osoba bez přístřeší, zanechala v porodnici. Matka požádala o umístění dětí do péče přechodné pěstounky a o děti zájem nejevila. Pěstounka péči o obě děti zvládla velmi dobře, jsou hledáni noví náhradní rodiče, a děti tak získají možnost vyrůst ve stabilním prostředí. Do péče pěstounů na přechodnou dobu bylo svěřeno i dítě předškolního věku, jehož matka s ním (i přes veškeré úkony podpory a pomoci) opakovaně pobývala na ulici. Dítě ponechala i v péči neznámých lidí. U pěstounky se dítě velmi rychle adaptovalo, dohání svůj vývoj. I jemu jsou hledáni náhradní rodiče, kteří zajistí péči do jeho zletilosti.

Mezi další městem podporované akce patří víkendové pobyty pro dlouhodobé pěstouny a jejich děti, víkend pro maminky pěstounky a další aktivity, které jsou součástí kampaně Dejme dětem rodinu k podpoře náhradní rodinné péče. Zájemci, kteří se chtějí stát pěstouny, naleznou další informace na webu města a kontaktovat mohou i oddělení sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy,“ uzavřel Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

Pěstounská péče na přechodnou dobu jako pomoc dítěti v krizi

Pěstounská péče na přechodnou dobu (PPPD) je jedním z opatření, kterým lze pomoci dětem v krizovém období, kdy se o ně nemohou postarat rodiče či jejich širší biologická rodina a není ještě rozhodnuto o dlouhodobém řešení jejich situace. Do PPPD se svěřují jak děti právě narozené, tak děti starší, i sourozenecké skupiny. Smyslem je především poskytnout rodičům čas na úpravu jejich poměrů tak, aby mohli o své dítě dále pečovat. Pokud to z různých důvodů nejde, přechází dítě z přechodné pěstounské péče do stabilní náhradní rodiny.

Pěstounská péče na přechodnou dobu je upravena zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů (§ 27a) a zákonem č. 89/2012, občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (§ 958, odst. 3). V PPPD může dítě zůstat nejdéle 1 rok. PPPD má vždy přednost před ústavní péči, která je dle poznatků vývojové psychologie nejméně vhodným a na základě ekonomických analýz zároveň nejnákladnějším způsobem péče o děti.  

V roce 2022 bylo svěřeno do PPPD 47 dětí s trvalým pobytem na území statutárního města Ostravy. V letošním roce bylo nově svěřeno do péče ostravských pěstounů 19 dětí. Celkově se pěstouni na přechodnou dobu za letošní rok postarali o 37 dětí (18 dětí měli ve své péči z roku 2022). Dalších 45 dětí s trvalým pobytem ve městě Ostrava bylo předáno pěstounům na přechodnou dobu do jiných okresů v Moravskoslezském kraji z důvodu plné kapacity ostravských pěstounů.

Finančně jsou pěstouni i dítě zabezpečeni dávkami pěstounské péče – příspěvkem na úhradu potřeb dítěte, jehož výše je odstupňována dle jeho věku (do 6 let věku 6 290 Kč), odměnou pěstouna, která je považována za příjem ze závislé činnosti a je zdaněna (31 140 Kč) a příspěvkem při převzetí dítěte (do 6 let věku 10 800 Kč), který slouží na zakoupení základních potřeb pro dítě. Každému přechodnému pěstounovi je poskytována odborná pomoc a podpora ze strany zvolené doprovázející organizace a OSPOD.

Jak probíhá pěstounská péče na přechodnou dobu a kdo ji vykonává? Dočtete se v našem starším článku.

Foto: magistrát města Ostravy. Na snímku jsou ostravští pěstouni na přechodnou domu před zámkem Hradec nad Moravicí.