Ostrava ocenila pěstouny na přechodnou dobu

|

O osmatřicet dětí se v letošním roce postarali a starají ostravští pěstouni na přechodnou dobu. Děti, kterým péči nezajistily jejich biologické rodiny, tak nemusely být umístěny v ústavech a mohou své dětství prožít jako jejich vrstevníci mezi milujícími blízkými. O děti v Ostravě pečuje 26 pěstounů na přechodnou dobu. Jedná se o manželské páry i jednotlivce (11 žen a jednoho muže).

Druhou adventní neděli uspořádalo město Ostrava setkání pěstounů v krásném prostředí zámku Raduň. Děti si s pěstouny prohlédly zámecké prostory. Za nepřetržitou a obdivuhodnou péči 15 pěstounům na přechodnou dobu v závěru setkání poděkovala vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí Lenka Honusová Russová. Mezi oceněnými byl také manželský pár vykonávající pěstounství na přechodnou dobu řadu let již od roku 2013, v jehož péči je nyní už sedmnácté dítě.

Na pěstouny, kteří se setkání zúčastnit nemohli, město nezapomene a poděkování k nim zamíří v druhé polovině prosince. Náleží k nim také pěstounka pečující o dítě původně přebývající s matkou ve stanu v Bělském lese, jež nedávno nelezli strážníci.

Péče pěstounů, kterou dětem nabízí, je nezastupitelná a současně víc než náročná. I přes obtížnost zajišťované péče podalo v letošním roce žádost o zařazení dalších 10 žadatelů. Velmi si péče každého z pěstounů vážíme a děkujeme každému, kdo se na tuto cestu pomoci vydá, aby dětem nabídl rodinné prostředí a připravil je pro další životní cestu,“ ocenil práci pěstounů Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

Co je to pěstounská péče na přechodnou dobu?
Tento druh profesionální péče o děti je jedním z opatření, kterým lze pomoci dítěti v krizovém období, kdy se o něj nemohou starat vlastní rodiče. Účelem je zejména poskytnout rodičům čas na úpravu svých poměrů tak, aby mohli o své dítě dále pečovat. Pokud to z různých důvodů nelze, vytváří pěstounská péče na přechodnou dobu prostor pro vyhledání vhodné stabilní náhradní rodiny. Více se dočtete v našem starším článku.

Ostrava podporuje pěstouny i dalšími aktivitami

Nejedná se však o jedinou aktivitu, kterou město pěstounům nabízí. Každoročně organizuje Ostrava také víkendový pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu, kde mohou zúčastnění sdílet své zkušenosti, starosti i radosti a také se vzdělávat. Mezi další městem zajišťované akce náleží i setkávání maminek pěstounek a společné aktivity pro pěstouny dlouhodobé. Adventní setkání pěstounů je součástí kampaně Dejme dětem rodinu k podpoře náhradní rodinné péče, zahájené v červnu roku 2011.

Chcete se stát pěstouny? Kontaktujte naše odborné pracovníky
Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, oddělení sociálně-právní ochrany dětí:
Mgr. Šárka Bartoníčková, tel. 599 443 864, kancelář 174
Bc. Jiřina Slívová, tel. 599 443 839, kancelář 177
Mgr. Lenka Honusová Russová, kancelář 178

Více informací o pěstounství najdete na webu Moravskoslezského kraje Dejme dětem rodinu.