20230907_Kulaty stul OSPOD_ustavni vychova (3)

Hledání nových cest a možností v rámci realizace ústavní výchovy

|

Kritický nedostatek kapacit ústavní výchovy v etopedické síti na regionální i celostátní úrovni motivoval orgán sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy svolat ve spolupráci s ostatními OSPOD úřadů městských obvodů pracovní setkání u „kulatého stolu“. Ke spolupráci vyzvali i další zainteresované odborníky a instituce.

Do hledání cest se 7. září v reprezentativních prostorách Nové radnice kromě ostravských OSPOD zapojili i zástupci MŠMT, MPSV, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, Kanceláře veřejného ochránce práv, Okresního soudu v Ostravě, Okresního státního zastupitelství v Ostravě, dětského domova a místních diagnostických a výchovných ústavů. Cílem setkání bylo nahlédnout tuto dlouhodobě palčivou problematiku ze všech možných úhlů pohledu a nalézt styčné body, či alespoň průsečíky možností, které by se daly efektivně využít ve prospěch dětí a dospívajících.

V roce 2022 vyrůstalo v ústavní výchově 120 ostravských dětí a dalších 25 dětí v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). 88 dětí bylo do ústavní výchovy umístěno nově. Naopak 49 dětí ústavní výchovu ukončilo – 20 se vrátilo k své rodině, 10 odešlo do náhradní rodinné péče, 12 dosáhlo zletilosti a 7 spisů bylo postoupeno jinému úřadu.

Nedostatek volných kapacit se nejčastěji týká práce s dětmi, kterým nelze zajistit náhradní rodinnou výchovu a je po vyčerpání všech předchozích možností nezbytné jejich umístění do některého ze školských zařízení pro výkon ústavní výchovy. Pro úspěšné řešení jejich situace a pozitivní budoucnost je tak nezbytné bezodkladné zahájení intenzivní odborné péče. Místo toho pracovníci OSPOD neúspěšně oslovují opakovaně více než 10 vhodných zařízení. Poskytnutí potřebné péče dítěti se odkládá o týdny až dlouhé měsíce.

V první polovině letošního roku nemohlo být z důvodu nedostatečné kapacity umístěno do ústavní výchovy 42 ostravských dětí. Těmto dětem se péče nedostala včas, jejich potíže se prohlubují a dosažení nápravy bude náročnější a komplikovanější. Často dochází i k nenávratným škodám ve vývoji dítěte.
18 dětí bylo umístěno mimo Moravskoslezský kraj.

Jeden příklad z aktuální praxe

U dnes devítiletého chlapce se závažné poruchy chování, jako je agresivita, napadání matky nebo útěky z domova, objevují už od jeho 6 let. Byl proto 4x hospitalizován v psychiatrické nemocnici a byla u něj diagnostikována tzv. porucha chování. Další hospitalizaci odborníci nedoporučují, protože nepřináší zlepšení. Naopak navrhli umístit chlapce do ústavní výchovy, protože ani rodiče, ani zdravotníci nedokáží jeho chování usměrnit.

Soud přijal návrh k nařízení ústavní výchovy chlapce v září 2022, rozsudek ale stále není vydán. Důvodem je nedostatek míst v etopedické síti. K urychlení řešení chlapcovy situace kurátorka pro děti a mládež kontaktovala přes 30 vhodných zařízení. Bez úspěchu. Potíže chlapce se tak dále prohlubují a vzorce nežádoucího chování fixují. Tím se stávají stále hůře, a pro společnost i nákladněji, napravitelnými.

Odborníci pojmenovali několik cest ke zlepšení kritické situace

Zástupci všech institucí a napříč resorty došli ke společným závěrům a návrhům řešení:

  • Shodli se na potřebě dostupné a včasné diagnostiky před umístěním dítěte do ústavní výchovy a při jeho přemístění.
  • Uvítali by zvýšení funkčnosti existující databáze ústavních zařízení ve smyslu pravidelné aktualizace a přesné specifikace jednotlivých zařízení pro výkon ústavní výchovy.
  • Důležité je také posílení odborných personálních kapacit v ústavních zařízeních – etopedů, psychologů, zdravotníků, sociálních pracovníků.
  • Potřebné je snížení počtu dětí ve skupině z aktuálního počtu 8 dětí na 1 vychovatele na počet odpovídají potřebám jednotlivých dětí.
  • Nezbytný je multidisciplinární přístup k řešení situace ohroženého dítěte umístěného v ústavní výchově.
  • Nutná je změna stávající legislativy.

Platforma a následná odborná diskuse přispěla k osvětlení stávající situace, ukázala příklady dobré praxe na poli realizace ústavní výchovy. Otevřela cestu zapracovat vzešlé podněty a návrhy do koncepčních materiálů příslušných ministerstev a jiných kompetentních orgánů. Tyto instituce mají pravomoc situaci legislativně ošetřit, případně nalézt na řešení dostupné zdroje, ať už finanční, materiální či personální.

V Ostravě je 132 pracovníků na 8 odděleních sociálně-právní ochrany dětí (ÚMOb a magistrát). Z toho je 28 kurátorů pro děti a mládež (pracují s nezletilými s výchovnými problémy), 19 v agendě náhradní rodinné péče. Více se dozvíte v našem článku o činnosti ostravských OSPOD v roce 2022.


Text zpracovalo oddělení sociálně-právní ochrany dětí, odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy. Máte-li nějaké dotazy či podněty k obsahu článku, kontakty najdete zde.


Úvodní foto © Magistrát města Ostravy. Na snímku jsou účastníci jednání, kteří sedí za jednacím stolem.