Vzdělávání
V rámci koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám zpracovalo město Ostrava Místní plán inkluze. Cílem Místního plánu inkluze je systematizace opatření na podporu inkluzivního vzdělávání v rámci místní vzdělávací soustavy. Přijatá opatření řeší především problematiku zvýšení kvality vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména zvýšení kvality vzdělávání žáků socioekonomicky znevýhodněných a pocházejících z odlišeného kulturního prostředí. MPI se věnuje těmto prioritám:
Priorita I – Předškolní vzdělávání a podpora dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí
Priorita II – Prevence školní neúspěšnosti žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí včetně rozšíření nabídky neformálního vzdělávání pro kvalitní start do života
Priorita III – Vznik strategické partnerské sítě v oblasti inkluzivního přístupu a vzdělávání dětí a žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí
Jednotlivá opatření a priority Místního plán inkluze jsou naplňovány prostřednictvím realizovaných projektů města a projektů lokálních partnerů. Byly zhodnoceny realizované aktivity, jako např. intervence k zapojení se mateřských škol do výzvy Operačního programu potravinová a materiální pomoc (Obědy do škol), zpracování komunikačních plánů ve spolupráci s městem, kdy je důraz kladen na mediální výstupy (tiskové zprávy, články do tisku), probíhající terénní šetření k předčasnému odchodu žáků ze středních škol, vznik a podpora školních poradenských pracovišť.
V rámci opatření ke vzniku školních poradenských pracovišť byly na vybraných školách zřízeny pozice školního psychologa, speciálního pedagoga a koordinátora inkluze. Ze strany vedoucích pracovníků škol, pedagogů, žáků i rodičů je toto opatření hodnoceno velmi kladně. Z hlediska úrovně a intenzity dopadu na proces sociálního začleňování se jedná o hlubokou změnu, zvláště pak v městských obvodech, jejichž obyvatelé jsou sociálním vyloučením postiženi nejvíce. Pilotní ověřování této formy podpory zvyšování školní úspěšnosti se do budoucna jeví jako vhodný nástroj pro:
- Udržení žáků ohrožených předčasným odchodem ze vzdělávání v systému;
- Usnadnění jejich přechodu z primárního na sekundární stupeň vzdělávání;
- Profesní přípravu na začlenění na legální trh práce, což dále podmiňuje možnost udržení standardního bydlení a nezávislost na sociálním systému.
Dlouhodobým cílem je snaha zajistit zachování fungování pozic školního poradenského pracoviště na školách ve stávající podobě. Kvalitní pracovní podmínky s možností dlouhodobého plánování, jsou důležité pro udržení kvalifikovaných specialistů školního poradenského pracoviště a kontinuity nastartované změny. Z hlediska efektů a dopadů na vzdělávací soustavu města by měl tento cíl zůstat prioritou i v „mezidobí“, kdy nelze získat finanční podporu z externích zdrojů.
Informace k problematice vzdělávání ve městě Ostravě najdete na oficiálních webových stránkách talentOVA!!!
V rámci spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování se konala pravidelná setkání pracovní skupiny Vzdělávání.