rodiče_dítě_konflikt_násilí_autor_motortion_AdobeStock_245212669

Pracovníci OSPOD pomáhají rodinám mírnit dopady rozchodu rodičů

|

Agenda rozvodů a rozchodů rodičů a s tím související řešení výchovy, výživy dětí a kontaktů rodičů s dětmi patří mezi hlavní činnosti sociálních pracovníků OSPOD. Poskytují rodičům a jejich dětem pomoc a poradenství, vstupují do jednání.

Každý příběh je individuální, v některých případech však jde o situace velice složité a profesně i časově náročné z důvodu konfliktu mezi rodiči dítěte. Je nesporné, že rodičovské konflikty mají na děti neblahý vliv a některé děti jsou chováním rodičů a jejich vzájemnou nevraživostí závažně poškozovány. Čím déle se nestabilita rodinného prostředí protahuje, tím je situace pro dítě psychicky náročnější.

Nejpodstatnější je, aby se rodiče byli schopni dohodnout na záležitostech spojených s výchovou dítěte, vzájemně respektovali svá práva a naslouchali svému dítěti, co potřebuje, aby zmírnili důsledky rozpadu jejich vztahu. Ze strany sociálních pracovníků se jim dostává mnohých doporučení pro minimalizaci vlivu konfliktů na jejich dítě.

Sociální pracovníci rodičům doporučují, aby rodiče v konfliktním rozchodu:
• drželi dítě mimo střety svých názorů
• nežádali dítě, aby předávalo zprávy druhému rodiči
• neptali se dítěte na osobní otázky o druhém rodiči ani rodiče nepomlouvali
• měli na paměti, že dítě může mít rozdílné pocity než oni
pomáhali dítěti mít zdravý vztah s druhým rodičem

V rámci poradenství rodiče získají od sociálních pracovníků OSPOD informace z občanského zákoníku, především že vůči svému dítěti mají stejná práva a povinnosti. Mají se vzájemně respektovat ve své rodičovské roli a svým chováním být příkladem svému dítěti. Jsou povinni o věcech pro dítě významných rozhodovat společně, nebránit si vzájemně v kontaktu s dítětem a umožnit svému dítěti prožívat plnohodnotný vztah s oběma rodiči a dalšími příbuznými.

Na výživném by se rodiče měli domluvit tak, aby potřeby dítěte byly uspokojovány dostatečně. Pokud rozhoduje o stanovení výživného soud, pak může využít doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti. Nároky dítěte i schopnosti rodiče plnit vyživovací povinnost jsou posuzovány vždy individuálně. Ideální je situace, kdy rodiče plní svou vyživovací povinnost ke svému dítěti dobrovolně a nehledají výmluvy pro její neplnění, či nedostatečnou výši.

Dohoda v zájmu dítěte má přednost před jinými možnostmi

Ne vždy se daří nalézt smír, ne vždy jsou rodiče dostatečně ukáznění a pracují se svými vlastními negativními emocemi, které partnerský rozchod zpravidla provází. V tomto náročném období však lze nalézt pomoc. Existují odborné služby např. mediace, která podporuje snahu motivovaných rodičů o smírné řešení a uzavření dohody. V rodinné poradně a krizovém centru lze nalézt pomoc při zpracování emocí, naučit se s partnerem efektivně komunikovat a zjistit, čím strádá mé dítě a jak mu pomoci apod.

Dohoda rodičů, která je v zájmu dítěte, má vždy přednost před jakýmkoliv rozhodnutím soudu. Dohoda rodičů lépe odpovídá individuálním možnostem a schopnostem každé rodiny, umožňuje pocítit, že jsem „svým vlastním pánem“ a umožňuje také pružněji reagovat na změny, které v životě dítěte a rodičů nastávají.

Jak to chodí v praxi? Seznamte se s příběhem jedné rodiny

Tatínek dvou dětí předškolním věku informoval sociální pracovnici OSPOD, že děti, které dosud vyrůstaly s maminkou, přebírá do své péče. Maminka dětí onemocněla a byla hospitalizována v nemocnici, délka pobytu zprvu nebyla známa. Po dvou měsících otec podal k soudu návrh na svěření dětí do své péče.

Po zahájení soudního řízení byla maminka z nemocnice propuštěna a rovněž trvala na svěření dětí do své péče. Proběhlo jedno soudní projednání a další bylo odročeno, protože soud rodičům doporučil využít mediaci. Té se oba rodiče účastnili, avšak 2 sezení jejich rozdílná stanoviska k výchově dětí, k jejich očkování, k jejich volbě školy a předškolního zařízení, stanovení výživného nepomohla sladit.

Na 3. soudním jednání byla rodičům opět doporučena mediace a pokračování v projednání věci bylo nařízeno za 2 měsíce. Ani následující jednání však nepřineslo výsledek v podobě konečného rozsudku o výchově.

Oba rodiče své děti mají rádi a ony je. Neschopnost domluvit se v přiměřeném čase, dětem neprospívá. Řízení se táhne již téměř rok a právní nejistota vytváří tlak nejen na dospělé, ale hlavně na děti. OSPOD je partnerem, průvodcem a hlavně zástupcem dětí. Zatím se však nedaří nalézt optimální řešení situace a prodlužovaný konflikt zájmů dospělých dětem ubližuje.


Text zpracovalo oddělení sociálně-právní ochrany dětí, odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy. Máte-li nějaké dotazy či podněty k obsahu článku, kontakty najdete zde.


Ilustrační foto © Adobe Stock, na snímku jsou v pozadí rodiče, kteří se hádají, v popředí u stolu sedí dívka a otáčí se vyděšeně směrem k rodičům.