Příspěvek na bydlení může pomoci i vám. Znáte podmínky?

|

Aktualizováno 17. 1. 2024

Aktuální ceny nájmů a energií vás můžou přivést do situace, kdy vám po zaplacení nákladů na bydlení zůstane jen minimum peněz. Právě pro tyto případy existuje dávka příspěvek na bydlení, která vám může pomoci.

Co je příspěvek na bydlení?

Je to finanční dávka, kterou stát pomáhá lidem, kteří nemají dostatek peněz na zaplacení nákladů na bydlení. Nárok vzniká, pokud vydáte za bydlení víc než třetinu příjmů vaší domácnosti.

Co jsou náklady na bydlení?

Mezi náklady na bydlení se počítá nájemné, náklady za další služby spojené s užíváním bytu (např. poplatky za vodu, vytápění, osvětlení společných prostor aj.), náklady za odběr energií (elektřina a plyn).

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Musíte být nájemcem, vlastníkem nebo podnájemcem bytu. Nezáleží na tom, jestli bydlíte v bytovém domě (činžák, panelák) nebo v rodinném domku.
Byt můžete užívat taky na základě služebnosti celého bytu (tzv. věcné břemeno užívání). O příspěvek na bydlení můžete žádat i v případě, kdy užíváte k trvalému bydlení stavbu pro individuální či rodinnou rekreaci (chatu, chalupu), kterou vlastníte.

Zaplatí dávka všechny náklady na bydlení?

Ne vždy. Jsou určeny maximální ceny podle počtu osob, které v domácnosti žijí, a podle velikosti obce, ve které dům stojí (takzvané normativní náklady na bydlení). Pro výpočet výše příspěvku na bydlení se započítají maximálně tyto částky, i když jsou vaše skutečné náklady na bydlení vyšší.
Pro město Ostrava platí tyto normativní náklady na bydlení:

Byty v nájmu a podnájmu v Ostravě

Počet osob v bytě1 nebo 234 a více
Výše normativních nákladů na bydlení v roce 202414 197 Kč15 900 Kč19 202 Kč

Byty v nájmu a podnájmu v okolí Ostravy (širší správní obvod)

Počet osob v bytě1 nebo 234 a více
Výše normativních nákladů na bydlení v roce 202413 737 Kč15 299 Kč18 477 Kč

Byty družstevní, v osobním vlastnictví a užívané na základě služebnosti v Ostravě i okolí (širší správní obvod)

Počet osob v bytě1 nebo 234 a více
Výše normativních nákladů na bydlení v roce 2024 8 932 Kč11 161 Kč13 568 Kč

Kde můžete o příspěvek na bydlení požádat?

Žádosti o dávku se podávají u Úřadu práce ČR, který pak dávku také vyplácí. Kontakt na příslušné pracoviště získáte na bezplatné lince 800 700 650.

Požádat můžete i on-line na webu MPSV. Najdete tam podrobné informace, formuláře i orientační kalkulačku. Úřad práce vytvořil i videonávod k vyplnění online žádosti o příspěvek na bydlení.

Příklady nároku na příspěvek na bydlení

Seniorka-vdova žije sama v rodinném domě v Ostravě
Osoba žije sama v nájemním bytě ve městě Ostrava. Má příjem ve výši 14 000 Kč. Její náklady na bydlení jsou 8 000 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jí vznikne, protože její náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejího příjmu. Výše příspěvku na bydlení bude 3 800 Kč.

Seniorka-vdova žije sama v rodinném domě v okolí Ostravy (širší správní obvod)
Osoba žije sama ve vlastním domku mimo Ostravu. Má příjem ve výši 14 000 Kč. Její náklady na bydlení jsou 10 500 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jí vznikne, protože její náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejího příjmu. Výše příspěvku na bydlení bude 4 732 Kč.


Maminka samoživitelka žije s dítětem v nájemním bytě v Ostravě
Dvě osoby žijí v nájemním bytě ve městě Ostrava. Jejich příjem činí 24 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 12 200 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 5 000 Kč.

Maminka samoživitelka žije s dítětem v nájemním bytě v okolí Ostravy (širší správní obvod)
Dvě osoby žijí v nájemním bytě mimo město. Jejich příjem činí 24 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 12 200 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 5 000 Kč.


Maminka na rodičovské, tatínek a dítě žijí ve vlastním bytě v Ostravě
Tři osoby žijí v bytě v osobním vlastnictví ve městě Ostrava. Jejich příjem činí 30 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 10 200 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 1 200 Kč.

Maminka na rodičovské, tatínek a dítě žijí ve vlastním domě v okolí Ostravy (širší správní obvod)
Tři osoby žijí ve vlastním domku. Jejich příjem činí 30 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 13 000 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 2 161 Kč.


Rodiče, dítě-student a babička žijí v družstevním bytě v Ostravě
Čtyři osoby žijí v družstevním bytě ve městě Ostrava. Jejich příjem je 45 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 15 100 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 68 Kč.

Rodiče, dítě-student a babička žijí v rodinném domě v okolí Ostravy (širší správní obvod)
Čtyři osoby žijí v rodinném domě, který je v jejich vlastnictví. Jejich příjem je 45 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 15 100 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude 68 Kč.

Nejste si jistí, jestli máte nárok? Nevíte, jak o příspěvek na bydlení požádat?

Pomůžou vám i sociální pracovníci. Informace o možnostech řešení a kontakty na pomáhající organizace a sociální pracovníky vám poskytne SOCIOPOINT – místo prvního kontaktu:
Bezplatná linka: 800 700 650
Osobně: Magistrát města Ostravy (Nová radnice), Prokešovo nám. 8, Moravská Ostrava
E-mailem: sociopoint@ostrava.cz

Nebo navštivte sociální pracovníky na úřadu městského obvodu nebo pracovníky obecního úřadu v místě vašeho bydliště. Po telefonické domluvě můžou přijít i za vámi domů. Kontakt získáte i na SOCIOPOINTu.

Rozcestník s přehledem informací k řešení tíživé finanční a sociální situace občanů Ostravy v souvislosti s růstem životních nákladů. Najdete zde možnosti řešení i kontakty.

Pomoc a podpora města při řešení finančních starostí občanů

Rozcestník s přehledem informací k řešení tíživé finanční a sociální situace občanů Ostravy v souvislosti s růstem životních nákladů. Najdete zde možnosti řešení i kontakty.