Případová konference – důležitá metoda sociální práce

|

Případová konference představuje metodu sociální práce, která je již dnes běžně využívána v praxi orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Jedná se o důvěrné setkání mezi rodiči, sociálními pracovníky SPOD a dalšími profesionály v diskuzi k péči o dítě.

Případová konference se svolává, když je potřeba vyhodnotit situaci dítěte, pro získání informací nebo je potřeba sladit spolupráci v okolí dítěte. Je řečeno, kdo může udělat co a v jakém čase. Jedná se o organizačně náročnou metodu sociální práce, ale s ohledem na její obsah a principy také o metodu nejvýznamnější.

V průběhu případové konference dochází k výměně informací a zhodnocení situace dítěte a jeho rodiny, nalezení podpůrné sítě a hledání optimálního řešení daného problému a naplánování společného postupu. Výstupem je přijetí rozhodnutí, které zásadním způsobem ovlivní život dítěte, je sestaven individuální plán ochrany dítěte (IPOD).

Případové konference jsou součástí systému ochrany dítěte

Využívání případových konferencí zapadá do systému na sebe navazujících aktivit sociálního pracovníka a je v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí (zákon č. 359/1999 Sb.). Zpravidla jsou jednotlivé úkoly zaměřeny přímo na oblasti, které byly účastníky vyhodnoceny jako problémové. Důraz je kladen na to, aby dítě mohlo vyrůstat ve své biologické rodině, což je pro jeho vývoj velmi důležité.

Podnět na uspořádání případové konference dává nejčastěji OSPOD, ale může to být i jiná instituce, např. škola nebo sociální služba. Okruh zapojených osob a subjektů určuje OSPOD, který přihlíží rovněž k doporučením a návrhům ostatních. Může se jednat zejména o školy, lékaře, psychology, Policii ČR, státní zástupce, spolupracující organizace v rámci sociálních služeb.

Téměř vždy se případové konference účastní zástupci školy dítěte, často jsou to i odborní lékaři např. psychiatři. Samotní rodiče případovou konferenci ohledně jejich dítěte vnímají také jako přínosnou, přestože musí překonat řadu bariér zejména ostych před větší skupinou odborníků. Vhodnou motivací ze strany OSPOD se však daří jejich účast zajistit.

Případová konference se řídí pravidly, kdy je kladen zejména důraz na bezpečné a důvěryhodné prostředí, všichni účastníci případové konference jsou zavázáni mlčenlivostí. O jejích výstupech je pořízen zápis, který obdrží všichni účastníci případové konference.

V roce 2022 OSPOD ve Statutárním městě Ostrava zrealizovaly 244 případových konferencí.


Text zpracovalo oddělení sociálně-právní ochrany dětí, odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy. Máte-li nějaké dotazy či podněty k obsahu článku, kontakty najdete zde.


Ilustrační foto © Adobe Stock, na snímku jsou vidět ruce dospělého, které drží ruce dítěte. Dětské ruce drží obrázek rodiny v domečku s komínem a sluníčkem.