2024_struktura USSZ_mapa

Mění se struktura správy sociálního zabezpečení a posuzování zdravotního stavu

|

Správa sociálního zabezpečení a systém posuzování zdravotního stavu prošly změnami. Přinášíme vám stručný přehled těchto změn, které veřejnosti přinesou zvýšení klientského komfortu. Podrobné informace o změnách najdete na webu České správy sociálního zabezpečení.

Správa sociálního zabezpečení

Změny ve struktuře správy sociálního zabezpečení se týkají její vnitřní organizace. Došlo k zániku organizační samostatnosti jednotlivých okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty jsou nově sloučeny pod územní správy sociálního zabezpečení (ÚSSZ).

ÚSSZ se sídlem v Ostravě pod sebou zahrnuje dosavadní OSSZ na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Pro veřejnost se tím fakticky nic nemění. Lidé mohou nadále vyřizovat své záležitosti na pracovištích OSSZ tak, jak byli zvyklí dosud. Nově se ale nemusí řídit striktně svým trvalým pobytem. Vše potřebné mohou vyřídit na kterémkoliv pracovišti OSSZ v rámci ÚSSZ, v jejímž území mají evidovaný trvalý pobyt. Lidé z Ostravy tak nemusí dojít na pracoviště OSSZ v Ostravě, ale například v Opavě nebo Karviné.

Změnou organizační struktury správy sociálního zabezpečení dojde ke zlepšení klientského komfortu. Všechny záležitosti, především žádosti o důchody, by měly být nově vyřízeny rychleji, než tomu bylo dosud. Zároveň se tím uvolní kapacity k poskytování poradenství.

Posuzování zdravotního stavu

Dosavadní systém lékařské posudkové služby se změnil v Institut posuzování zdravotního stavu. Ten bude, stejně jako to dělaly lékařské posudkové služby, zajišťovat vydávání posudků zdravotního stavu pro potřeby přiznání invalidních důchodů a příspěvků osobám se zdravotním postižením a pro potřeby posuzování důvodu trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Ani tato změna nebude mít pro veřejnost faktický dopad. V případě potřeby osobního jednání budou lidé i nadále docházet na pracoviště na stejných adresách jako dosud. Tato organizační změna má umožnit rychlejší vydávání posudků a tím i urychlit rozhodování o jednotlivých dávkách (např. invalidní důchod nebo příspěvek na péči).

SOCIOPOINT poradí

Poradenství (nejen) ve věci sociálního zabezpečení vám poskytne místo prvního kontaktu SOCIOPOINT, které je rozcestníkem pro další pomoc v sociální oblasti. Poradenství je anonymní a zdarma. SOCIOPOINT můžete kontaktovat:

  • bezplatná telefonní linka: 800 700 650
  • e-mail: sociopoint@ostrava.cz
  • osobně v kanceláři v budově Nové radnice Magistrátu města Ostravy na Prokešově náměstí 8

Ilustrační obrázek: mapa ČR s vyznačeným novým územním členěním ÚSSZ. Zdroj: https://www.cssz.cz/web/cz/-/zmeny-ve-strukture-ceske-spravy-socialniho-zabezpeceni-cssz-znamenaji-usporu-nakladu-mene-administrativy-vyssi-rychlost-i-rozsirene-moznosti-pro-klien