Rok činnosti projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava

|

Statutární město Ostrava realizuje aktivity v oblasti sociálního bydlení od roku 2016. Nyní v listopadu je tomu rok, kdy byl zahájen již třetí projekt. Roční jubileum představuje milník v úsilí o řešení problémů týkajících se bydlení pro zranitelné skupiny. Od svého spuštění projekt dosáhl řady úspěchů, které přispěly ke zlepšení kvality života mnoha jednotlivců i rodin.

Co se za rok podařilo?

Zabydlování domácností v bytové nouzi do sociálních bytů – ve spolupráci s městskými obvody a společností Heimstaden jsou vyčleňovány byty, do nichž jsou zabydlovány domácnosti, které řešily problémy v oblasti bydlení a které aktivně spolupracují se sociálními pracovnicemi Magistrátu města Ostravy. To výrazně přispívá k zabydlení a následnému dosahování stanovených cílů spolupráce. Aktuálně je zabydleno 22 bytů, ve kterých našlo svůj domov 37 dospělých osob a 19 dětí. Další byty jsou postupně chystány k nastěhování dalších rodin.

Posílení prevence ztráty bydlení – aktivitami v této oblasti se snažíme předcházet riziku ztráty bydlení u domácností, které byly zabydleny do sociálního bydlení v minulých projektech, a zároveň je potřeba je podpořit spoluprací se sociálním pracovníkem. Takto pomáháme 36 domácnostem, které jsou tvořeny 45 dospělými osobami a 46 dětmi.

Mimo spolupráci se sociálními pracovníky je domácnostem v rámci projektu k dispozici také dluhový poradce, pracovní poradce či technik, který pomůže s opravami v bytě.

Kontaktní místo pro bydlení (KMB)– zájemcům je zde poskytováno tematicky široké poradenství k problémům v oblasti bydlení a zároveň zde osoby, které se nacházejí v bytové nouzi, mohou podat žádost o sociální byt. Celkem KMB navštívilo již 810 klientů a bylo přijato 216 žádostí o sociální bydlení.

Bližší informace o fungování KMB najdete v samostatném článku.

Strategické a koordinační aktivity na území obce – organizujeme pravidelné setkávání dvou odborných platforem, a to Pracovní skupiny sociálního bydlení a Kulatých stolů k sociálnímu bydlení. Podněty odborníků z řad Magistrátu města Ostravy, úřadů městských obvodů, neziskových organizací, společnosti Heimstaden, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj zapracováváme do systémových dokumentů a postupů. Velikým úkolem pracovní skupiny je aktualizace ostravské koncepce sociálního bydlení, která bude reflektovat i připravovanou legislativu.

Rádi bychom využili tohoto ohlédnutí se za rokem realizace projektu k poděkování všem našim spolupracujícím partnerům! V realizovaných aktivitách pokračujeme a těšíme se na jejich další rozvoj.

Projekt Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava, reg. č. CZ.03.02.01/00/22_007/0000081 je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus – z Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu České republiky.

Sociální bydlení v Ostravě logo