Poradenství_zena_senior_domacnost_orez_AdobeStock_268324246

Jak úspěšněji vyřizovat s klienty osobní doklady? Tipy pro sociální práci

|

Přinášíme další ze série tipů a doporučení pro efektivnější řešení životních situací s klienty sociální práce. Tentokrát jsme se zaměřili na vyřizování osobních dokladů. Jak je to s plnou mocí při vyřizování jménem klienta? Bojíte se, že někdo zneužije občanský průkaz klienta s omezenou svéprávností? Pozbyl doklad totožnosti klienta platnost a nemá se jak dostat na Slovensko? Máme pro vás tipy, jak takové situace úspěšně vyřešit.

S klienty a klientkami sociálních služeb i sociálních odborů nejčastěji řešíme ztracené/zcizené občanské průkazy; rodné listy k vystavení nových občanských průkazů; oddací listy, rodné listy dětí a doklady o studiu k prokázání nároku na důchody; průkazy pojištěnce a u které pojišťovny jsou aktuálně pojištěni; zdravotní pojištění pro cizince žijící v ČR; problémy s doručením doporučených psaní z institucí a další. Sešli jsme proto, abychom si vyměnili zkušenosti a sepsali je do dokumentu, který nabízíme i vám.

Soubor zkušeností a osvědčené praxe vzešel ze zkušeností členské základny pracovní skupiny Občané ohrožení sociálním vyloučením a sociálně vyloučení komunitního plánování města Ostravy. Obsah dokumentu byl rozšířen o podnětnou praxi pracovníků a pracovnic oddělení sociální práce a metodiky Magistrátu města Ostravy. V dokumentu jsme nasdíleli některé zkušenosti, jak být v podpoře klientů při získání chybějících dokladů úspěšnější. Jedná se o praktické tipy i odkazy na oporu v právních normách.

Uvítáme konstruktivní kritiku i vaše podněty a další tipy. Kontakt najdete v dokumentu.

Všem zapojeným děkujeme za bohatou diskuzi a sdílení osvědčené praxe.

Ilustrační foto © Adobe Stock: Na snímku jsou ruce lidí stojících v kruhu, které drží každá jeden dřevěný dílek puzzle a skládají je k sobě.