
Den obětí trestných činů upozorňuje na systém podpory obětem a na jejich potřeby
Evropský den obětí trestných činů si připomínáme každý rok 22. února. Je to výročí podpisu mezinárodní Charty práv obětí v roce 1990. Česká republika má už více než 10 let vlastní zákon o obětech trestných činů (zákon č. 45/2013 Sb.), který říká, kdo je obětí, zaručuje jí práva v souvislosti s trestným činem a upravuje podmínky poskytování peněžitého odškodnění. Systém pomoci obětem trestných činů vytváří i město Ostrava.
Město podporuje síť různorodých služeb pro pomoc obětem trestných činů. Patří sem poradenství, krizová pomoc, terapie, osvěta a vzdělávání v problematice pomoci obětem. Efektivitu systému udržuje i pravidelné setkávání odborníků v Týmu pro oběti, který pracuje pod magistrátem. Důležitým aspektem je finanční podpora z rozpočtu města, například dotačních programů prevence kriminality i sociální péče.
Podpora a směřování města určuje Strategie prevence kriminality statutárního města Ostravy na období 2023–2027, priorita C Pomoc a podpora obětem protiprávních činů. Město zde deklaruje, že poskytuje pomoc a podporu obětem protiprávních činů, s důrazem na pomoc zvlášť zranitelným obětem, a činí opatření ke snižování latence a sekundární viktimizace obětí.
K naplňování strategie město zřizuje a vede pracovní skupinu Tým pro oběti. Tým sdružuje odborníky napříč obory, kteří pracují s oběťmi trestných činů v různých oblastech. Setkávají se zde zástupci policie, městské policie, státního zastupitelství, soudu, magistrátu, Probační a mediační služby, krizových center a terapeutických programů pro oběti, intervenční centra pro oběti domácího násilí, nemocnic a poraden.
Služby pro oběti trestných činů v Ostravě
Ostrava nabízí pomoc obětem v 6 bezplatných odborných poradnách (pomáhají zjistit a uplatnit práva a nároky obětí, provází trestním řízením), 1 intervenčním centru pro oběti domácího násilí, 2 terapeutických programech (1 specializovaný pro dětské oběti, 1 pro celé rodiny, které zažívají násilí v blízkých vztazích) nebo 2 krizových centrech (poskytují okamžitou psychologickou pomoc).

Kde hledat pomoc pro oběti trestných činů
Kontakty na organizace v Ostravě, které poskytují poradenství a pomoc obětem trestných činů před podáním trestního oznámení, v průběhu trestního řízení, před i po něm; psychologickou a krizovou pomoc (včetně dětí a pozůstalých); pomoc obětem domácího násilí.
Informace o právech a pomoci pro oběti trestných činů
Informace právech a nárocích obětí a také kontakty na celou síť pomáhajících odborníků najdete na webu Bezpečnější Ostrava v sekci Jsem oběť.
Základní informace, kde hledat pomoc, získáte také na poradenském místě prvního kontaktu SOCIOPOINT:
- bezplatná linka 800 700 650
- E: sociopoint@ostrava.cz
- osobně: Magistrát města Ostravy, Nová radnice, Prokešovo nám. 8

Informace a kontakty najdete také v letáku Cítíte se být obětí trestného činu? Zjistěte svá práva a získejte bezplatnou pomoc odborníků, který je ke stažení zde.
Ilustrační foto: v popředí snímku sedí poradkyně, která si zapisuje informace od svých klientů, muže a ženy