6. Komunitní plán sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Ostrava na období 2023–2026

Komunitní plán v podmínkách města Ostravy představuje nejvýznamnější strategický dokument v sociální oblasti.

V Ostravě je poskytováno víc než 180 sociálních služeb (cca 150 je zajišťováno neziskovými organizacemi, 15 městskými obvody a jejich příspěvkovými organizacemi a 25 příspěvkovými organizacemi města Ostravy). Ročně je využívá kolem 30 000 občanů. Ostrava dále nabízí cca 100 souvisejících aktivit.

Garantem komunitního plánování sociálních služeb v Ostravě je odbor sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy, který aktivně a partnersky spolupracuje s poskytovateli sociálních služeb a souvisejících aktivit.

V období 2019–2022 vzájemně spolupracovalo v komunitním plánování 10 pracovních skupin. V novém čtyřletém období bude spolupracovat skupin devět – Pracovní skupina Prevence kriminality byla po vzájemné dohodě zrušena, neboť má svůj strategický dokument.

VIZE 2026
„Vytváříme podmínky pro poskytování sociálních služeb a souvisejících aktivit, finančně a personálně udržitelných tak, aby lidé mohli žít důstojně.“ Nové cesty, inovace, udržitelnost, přirozené prostředí.

Obec dle zákona pečuje o potřeby občanů a chrání veřejný zájem. Vedení města Ostravy již v roce 2003 rozhodlo, že pro zjišťování potřeb a plánovaní sociálních služeb bude využívat metodu komunitního plánování. Jde o nejrozšířenější způsob, který má své postupy, principy, fáze, zásady, cíle a organizační strukturu. Zákon o sociálních službách doporučuje obcím vytvořit střednědobý plán rozvoje sociálních služeb.

Cíle a oblasti komunitního plánu v Ostravě

Cílem komunitního plánu je zajistit síť sociálních služeb a doprovodných aktivit, které reagují na potřeby občanů města Ostravy a které jsou finančně a personálně udržitelné tak, aby lidé mohli žít důstojně. Kromě udržení stávající sítě je definován také rozvoj sociálních služeb, který je nezbytný pro zajištění identifikovaných potřeb občanů města.

Z klíčových analýz potřeb a problémů, z údajů o stávající síti služeb, dostupnosti, kapacit a ze zásadních sociodemografických trendů vyplývají následující dlouhodobé priority – průřezové cíle:

Dlouhodobé priority komunitního plánování v Ostravě na období 2023–2026
Dostupné služby pro ty, kdo je potřebují
Plánovat síť sociálních služeb a souvisejících aktivit.
Udržet stávající síť sociálních služeb a souvisejících aktivit včetně efektivního financování
Podpora péče v domácím prostředí a dostatečná kapacita pro péči 24/7
Podporovat rozvoj terénních, respitních a ambulantních služeb včetně sdílené péče a péče komunitní.
Navýšit kapacity pobytových služeb pro specifické skupiny klientů a osoby, jejichž zdravotní stav neumožňuje domácí péči s podporou terénních služeb.
Důstojný život a uplatnění
Sounáležitost a komunita
Podporovat dobrovolnictví.
Podporovat komunitní a terénní práci.
Zajistit informovanost laické i odborné veřejnosti včetně mezioborové spolupráce a spolupráce s městskými obvody.

6. Komunitní plán sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Ostrava na období 2023–2026

Související strategické dokumenty

Podkladem při hledání řešení a nastavení adekvátních kapacit sociálních služeb a definování aktivit, které nemohou být součástí sociálních služeb, nicméně jsou pro občany města stejně potřebné jako sociální služby, byly analýzy provedené ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Analýzy zjišťovaly potřeby a sociální problémy občanů města Ostravy.

6. komunitní plán navazuje svými vizemi a cíli na předchozí 5. Komunitní plán sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Ostrava na období 2019–2022. Dokument dále navazuje na významné a zásadní materiály na národní i krajské úrovni v sociální oblasti a je zpracován v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.

Jeho cíle rozvíjejí také další strategické materiály města, jedná se především o Plán sociálního začleňování Ostrava 2022–2027, Strategii prevence kriminality statutárního města Ostravy na období 2023–2027 a Koncepci sociálního bydlení statutárního města Ostravy.

Kontakty:

Mgr. Štěpán Vozárik
koordinátor komunitního plánování
Magistrát města Ostravy
T: 599 443 818
E: svozarik@ostrava.cz

Online katalog sociálních služeb a souvisejících aktivit v Ostravě

Dotační programy města Ostravy v oblasti sociálních služeb

Podrobné informace ke komunitnímu plánování v Ostravě najdete na webových stránkách Komunitní plánování sociálních služeb Ostrava.