lektor

Kulatý stůl k provázání činnosti poskytovatelů protidrogového terénu a služeb sociální prevence

|

Dne 13. října 2017 se v prostorách organizace Renarkon o. p. s. konal již 3. Kulatý stůl k provázání činnosti poskytovatelů drogového terénu a služeb sociální prevence v Ostravě. Tentokrát na téma spolupráce mezi poskytovateli protidrogového terénu a tzv. nízkoprahovými službami pro děti a mládež.  Zástupci služeb diskutovali o příležitostech spolupráce mezi jednotlivými subjekty a hledali odpovědi na otázky, v čem vidí hlavní problematická témata v kontextu tématu mládež a drogy či jaká spolupráce by byla podle nich pro jejich cílovou skupinu děti a mládež přínosná.

Na setkání byl také představen příklad dobré praxe – funkční spolupráce mezi terénním programem Společnosti Podané ruce o. p. s. a terénním týmem společnosti Ratolest Brno, z. s.

V tomto konkrétním případě se jedná o spolupráci formou tzv. sdíleného terénu mezi pracovníky dvou služeb z různých organizací – spolupráce drogového terénu (terénní program Společnosti Podané ruce, který se zaměřuje na cílovou skupinu uživatelů drog a jejich blízkých) a dětského terénu (terénní tým při NZDM společnosti Ratolest Brno působící v okrajových částech Brna, který se zaměřuje na děti a mládež od 12 do 26 let). Podnětem ke spolupráci bylo zjištění, že mezi klienty NDZM jsou i drogově závislí. Cílem spolupráce je zprostředkovat pomoc odborníků dětem, které tento problém mají.

Na počátku se organizace domluvily na cíli spolupráce, na lokalitách, způsobu navázání prvního kontaktu, pravidlech evidence a způsobech vykazování, apod.

V současné době probíhá sdílený terén v 8 okrajových částech Brna 1x měsíčně v odpoledních a večerních hodinách, kdy pracovník drogového terénu doprovází pracovníka dětského při práci s dětmi „na ulici“. Pro každou oblast je určena stabilní dvojice. Pracovník dětského terénu má vytipované lokality, kde se nejčastěji závislí klienti schází.

Téma drog není prvotní podnět k navázání kontaktu – klienty nejprve oslovuje pracovník dětského terénu. Témata obou terénů jsou odlišná. V rámci drogového terénu se nejčastěji řeší téma drog a nimi spojené trestné a zdravotní komplikace. Cílem drogového terénu je zejména harm-reduction. V dětském terénu jsou témata mnohem širší, zahrnují více oblastí. Je důležité, aby pracovník drogového terénu uměl pracovat a komunikovat s dětmi a mládeží, přijímal jejich způsoby chování a komunikaci.

Přístup k tématu je velmi individuální. Terénní pracovníci vnášejí téma drog do dětského terénu velmi obezřetně – s klienty otevírají pouze témata, která klienti stejně sami řeší a mají tak možnost si s nimi o tom promluvit. Pracovníci zde vystupují jako experti, předávají informace tak, aby situace pro klienty nebyla ohrožující. Navíc informace od pracovníků klienti lépe přijímají než od rodičů nebo
od kamarádů. Klientům předávají také kontakty na další služby  – motivační skupiny apod.
Za pozitivní považují pracovníci u klientů třeba i to, pokud se podaří na základě intervencí u dětí užívání drog omezit.

Spolupráce funguje oboustranně – klienti dětského terénu jsou informováni o dalších službách a drogový terén díky této spolupráci získává například informace o výskytu použitých injekčních stříkaček. Spolupráce na sdíleném terénu je tedy přínosná nejenom pro klienty, ale také pracovníky obou služeb.

Součástí jednání bylo také zhodnocení dosavadní spolupráce, definování realistických kroků spolupráce po skončení tohoto setkání a tvorba společné vize další spolupráce.

Účastníci zhodnotili, že mezi přítomnými i službami je nastavena velmi dobrá spolupráce
a provázanost. Současně byl oceněn i přínos a dobrá zkušenost s fungováním multidisciplinárních týmů v rámci lokalit. Účastníci se shodli na pokračování započatých stáží pracovníků v organizacích (drogových služeb a služeb sociální prevence) domluvených na předchozích setkáních –  přínos je zejména ve stírání bariér vůči tématům drogové problematiky.

Na základě prezentované dobré praxe sdíleného terénu brněnských organizací, se domluvily organizace ARKA CZ, z. s. a služba NZDM SPOLEČNĚ-JEKHETANE, o. p. s. na navázání spolupráce při realizaci sdíleného terénu.

Organizace zabývající se drogovou problematikou také informovaly přítomné nabídce návazných služeb pro cílovou skupinu dětí a mládeže do 15 let:

  • ARKA CZ, z. s. – skupinové setkání pondělí 17 – 19 hod., pro klienty ve věku 15 – 18 let
    (alko-toxi-hráči).,
  • Nabízí také služby pro rodiče závislých dětí, zejména zaměřené na to, jak s dětmi komunikovat, spolupracovat apod.,
  • Renarkon o. p. s. – indikovaná skupina pro mládež od 12 let, s tendencí k užívání alkoholových i nealkoholových drog.

Jednání probíhalo s důrazem na respektování perspektivy uživatelů služeb. Tento přístup byl aplikován i na předchozích setkáních – organizátoři i účastníci se snažili o zapojení uživatelů do celého procesu plánování a poskytování služeb. Dále byla evidentní snaha o domluvu konkrétní spolupráce mezi poskytovateli služeb nikoliv pouze diskuze o problémech, o předávání dobré praxe z jiných měst, nezávisle na tom, jaká témata byla probírána (spolupráce mezi běžným a drogovým terénem, společný terén v oblasti drog a práce v sexbyznyse, spolupráce drogového terénu v rámci multidisciplinárních týmů – vzájemné informování, využití platformy pro vzdělávání) atd.

Účastníci se shodli na tom, že tato setkání jsou pro ně přínosná, a že se v podobném duchu chtějí setkávat i nadále.