SOCIOPOPOINT_rodina

Představujeme možnosti pomoci: SOCIOPOINT umí poradit s finanční náročností začátku školního roku

|

Nástup dětí do školy přináší nemalé finanční výdaje. Kromě pořízení základního vybavení školáka aktovkou a školními potřebami je třeba počítat s platbou za obědy, oblečení na tělocvik, vhodné přezůvky, případně i náklady na dopravu, družinu nebo zájmové kroužky. Tyto až několikatisícové náklady pak pro mnohé rodiče nejsou bez mimořádné finanční pomoci zvládnutelné.

„Už od března minulého roku mi pomáhá sociální pracovnice z Ostravy, to jsme spolu řešily bydlení. Nyní jde nejstarší dcera do školy a moc bych si přála, aby měla hezkou aktovku a do školy se těšila. Jenže je to všechno tak drahé,“ říká Eva (35 let). Stará se sama o tři dcery v předškolním věku (6, 5 a 4 roky). Se sociální pracovnicí města Ostravy budou společně žádat o dávku hmotné nouze, konkrétně o mimořádnou okamžitou pomoc na aktovku a další školní vybavení.

Způsobů řešení finanční stránky začátku školního roku je více. Pro některé rodiče se může zdát složité najít tu správnou cestu, jak a kde o pomoc požádat. Právě pro takové situace je připraven SOCIOPOINT, poradenské místo s bezplatnou telefonní linkou 800 700 650. Sociální pracovníci SOCIOPOINTu navrhnou rodičům různá řešení i způsoby k jejich dosažení. Může to být například kontakt na správnou organizaci nebo pomoc při vyplnění potřebné žádosti.

Rodičům v nouzi umí s náklady na začátku školního roku pomoct úřad práce

Rodiče v nouzi se mohou také obrátit přímo na Úřad práce ČR s žádostí o mimořádnou okamžitou pomoc. Tu lze využít na úhradu nákladů spojených se vzděláním nezaopatřených dětí i jejich zájmovou činnost. Příkladem mohou být náklady na školní pomůcky, zájmové kroužky, školy v přírodě, lyžařské kurzy apod. O tuto dávku nelze žádat zpětně, je tedy důležité podat žádost ještě před uhrazením výdajů.

Pomoc nabízí i samotné školy

Začlenění dětí ze sociálně slabších rodin do běžných činností svých vrstevníků je nezbytné pro jejich zdravé sebevědomí a správné sociální návyky. Příkladem je společně strávený čas v mimoškolních aktivitách, ale také společné stravování. Jestliže dítě nechodí na obědy z důvodu špatné finanční situace rodičů, a nemusí se jednat jen o rodiny v hmotné nouzi, umí ředitelé škol v rámci různých programů nabídnout obědy zdarma. Sami často takové případy vytipují, ale ideální je kontaktovat napřímo pedagogy svých dětí a o pomoc požádat.

Prvňáčkům a dětem zařazeným do přípravných tříd základních škol jsou bezplatně poskytnuty základní školní potřeby v hodnotě 500 korun na žáka. Finance jsou využity například na výtvarné a psací potřeby, sešity aj., peníze dostávají školy ze státního rozpočtu.

Pozitivní změny v úhradách za školky, družiny a školní kluby

Od 1. září začnou platit změny v úplatě za předškolní vzdělávání a školské služby. Rodiny pobírající přídavek na dítě jsou osvobozeny od úplat za předškolní vzdělávání v mateřských školách (neplatí pro stravování), zájmové vzdělávání ve školní družině nebo ve školním klubu. Podmínkou je doručení oznámení nebo potvrzení o přiznání přídavku na dítě do MŠ nebo ZŠ nejpozději na začátku září. Přídavek na dítě je tedy třeba včas vyřídit na Úřadu práce ČR.

Jste v tíživé sociální situaci a nevíte si rady?

SOCIOPOINT je připraven poradit každému postup při řešení i dalších existenčních potíží. Informuje o případném nároku na sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, výchovné aj.). Působí jako rozcestník s orientací v síti sociálních služeb na území města Ostravy. Zájemci mohou SOCIOPOINT kontaktovat v pracovní dny na bezplatné telefonní lince 800 700 650 nebo osobně v kanceláři na Prokešově náměstí. Pro více informací klikněte ZDE.

Ilustrační foto: Na snímku stojí zády k objektivu maminka, která objímá své dvě děti kolem ramen, a děti, které objímají maminku v pase.