muž_ruce_penize_AdobeStock_553657754_web resize

Představujeme možnosti pomoci: Zvláštní příjemce důchodu

|

V praxi se setkáváme s případy, kdy někdo, kdo pobírá důchod, se najednou ocitne v situaci, kdy není schopný důchod převzít, platit s ním nájemné nebo platbu za sociální službu a jiné nezbytné náklady. Dotyčný člověk se tak může ocitnout ve velmi nepříznivé situaci. Řešením může být ustanovení zvláštního příjemce důchodu, který pak bude důchod přijímat a hospodařit s ním za člověka, který toho není schopný.

V textu se dozvíte:

Zvláštní příjemce dávky důchodového pojištění je jedním z institutů sociální ochrany. Zákonné vymezení tohoto institutu je poměrně stručné – tvoří ho pouhé dva paragrafy zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení – a to § 10 a § 118.

Kdy je možné zvláštního příjemce ustanovit?

Ustanovení zvláštního příjemce je možné pouze z důvodů uvedených v zákonu. Zákon uvádí dvě situace:

1. Oprávněná osoba (osoba, které důchod náleží, tzv. důchodce), její zákonný zástupce nebo opatrovník nejsou schopni výplatu důchodu přijímat

V praxi se jedná např. o situaci, kdy daná osoba nemůže dojít na pobočku pošty důchod si vyzvednout a nemá jinou možnost, jak si důchod převzít. Nejčastěji se jedná o situace, kdy přebrání důchodu brání překážka ve zdravotním stavu (např. imobilita, kóma, pokles kognitivních schopností z důvodu degenerativního onemocnění mozku aj.).

V případě, že osoba „pouze“ není schopná výplatu důchodu přijmout, ale jinak je schopná určit, jak se má s důchodem hospodařit, je k ustanovení zvláštního příjemce nutný její souhlas. Pokud osoba není schopná souhlas poskytnout, pak se tento souhlas nevyžaduje.

2. Výplatou dávky dosavadnímu příjemci by se zřejmě nedosáhlo účelu, kterému má dávka sloužit, nebo by byly poškozovány zájmy osob, které je důchodce povinen vyživovat

Zjednodušeně řečeno se jedná o situace, kdy dochází ke „zneužívání“ důchodu. Sám důchodce např. používá převážnou část důchod na nákup alkoholu nebo ke gamblingu a pak mu nezbývají prostředky k úhradě nezbytných nákladů a tím vystavuje sebe nebo další osobu například riziku ztráty bydlení.

Spojení osoby, která je příjemcem důchodu, a závislostí vás možná překvapuje. Zvláštní příjemce se ale netýká jen starobního důchodu, ale také invalidních důchodů, tedy osob de facto bez ohledu na jejich věk. Navíc závislostní chování se nevyhýbá ani lidem v seniorském věku.

Do této zákonem vymezené situace patří i případy jednostranně osiřelých dětí v náhradní rodinné péči, které jsou příjemci sirotčího důchodu po zemřelém rodiči a jejichž žijící rodič neplní řádně své povinnosti a nepředává výplatu sirotčího důchodu pěstounům, u kterých je dítě v péči.

Jak se o ustanovení zvláštního příjemce rozhoduje?

O ustanovení zvláštního příjemce rozhoduje obecní úřad. Podle obecných zásad správního práva se jedná o obecní úřad podle místa trvalého pobytu důchodce na žádost samotného důchodce, nebo na podnět kohokoli jiného.

Pro žádost o ustanovení zvláštního příjemce neexistuje žádný předepsaný formulář. Některé obce používají svůj standardizovaný vzor žádosti. Je ale možné sepsat vlastní žádost. Takové podání musí obsahovat osobní údaje důchodce, kterému má být zvláštní příjemce ustanovený, a také údaje osoby, která má zvláštního příjemce vykonávat (pokud je taková osoba známa). Žádost musí být řádně podepsána. Přílohou žádosti může být také doklad, který prokáže, že důchod byl osobě přiznaný. Nejčastěji se jedná o tzv. důchodový výměr. Pokud takový doklad není k dispozici, vyžádá si ho obecní úřad jako správní orgán sám. (Dojde tím ale k prodloužení doby, než dojde k vydání rozhodnutí.)

Obecní úřad může o ustanovení zvláštního příjemce rozhodnout i tzv. z moci úřední. Děje se tak na základě podnětu, který obecní úřad obdrží. Jedná se např. o situaci, kdy sociální pracovník v rámci výkonu činností sociální práce sezná, že v určitém případu nastaly skutečnosti, které by bylo možné řešit ustanovením zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění a dá proto obecnímu úřadu příslušný podnět.

O ustanovení zvláštního příjemce rozhoduje obecní úřad ve správním řízení. Přitom se řídí správním řádem. V rámci správního řízení obecní úřad ověří, zda jsou naplněné zákonné podmínky pro ustanovení zvláštního příjemce. Zabývá se také osobou navrhovaného zvláštního příjemce, zda je tato osoba pro výkon zvláštního příjemce vhodná. Jinými slovy, zda nehrozí, že by tato osoba nevyužívala dávku důchodového pojištění ve prospěch důchodce.

Pokud jsou splněné všechny potřebné náležitosti, vydá obecní úřad rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění.

Co dělat, když není nikdo, kdo by mohl být zvláštním příjemcem?

Zákon myslí na tyto situace. V odůvodněných případech je možné ustanovit zvláštním příjemcem důchodu právnickou osobu. Zpravidla se jedná o obec, ve které má důchodce evidovaný trvalý pobyt, případně o obec, ve které důchodce bydlí. Naopak ustanovit zvláštním příjemcem důchodu poskytovatele sociální služby, které je důchodce uživatelem, není vhodné. S důchodem by totiž hospodařila táž právnická osoba, které z důchodu náleží platba, čímž by vznikal střet zájmů.

Zvláštní příjemce má své povinnosti

Ustanovený zvláštní příjemce je povinný používat dávku důchodového pojištění pouze ve prospěch důchodce a osob, které je důchodce povinen vyživovat. Pokud důchodce není schopen důchod „pouze“ přijímat, ale jinak je schopný určit, jak se má s důchodem hospodařit, je zvláštní příjemce povinný používat důchod podle pokynů důchodce.

Na žádost obecního úřadu, který zvláštního příjemce ustanovil, je zvláštní příjemce povinný předložit písemné vyúčtování důchodu, který mu byl vyplácený. To může po zvláštním příjemci požadovat i sám důchodce.

Obecní úřad, který zvláštního příjemce ustanovil, pak má povinnost vykonávat dohled nad tím, zda zvláštní příjemce plní své povinnosti. Formu dohledu zákon blíže neurčuje. Je tak na každém obecním úřadu, jakým způsobem dohled provede.

Kam oznámit, že je někdo zvláštním příjemcem důchodu?

Není to potřeba oznamovat nikam. Obecní úřad, který rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce vydal, zašle poté, co rozhodnutí nabylo právní moci, jeho kopii plátci důchodu (zpravidla se jedná o Českou správu sociálního zabezpečení). Plátce důchodu pak na základě vydaného rozhodnutí provede příslušnou změnu výplaty důchodu tak, aby byl doručován zvláštnímu příjemci. Provedení změny ale z důvodu administrativních procesů na straně České správy sociálního zabezpečení trvá obvykle několik týdnů.

Jaká je situace v Ostravě?

V rámci města Ostravy vedou správní řízení ve věci zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění úřady městských obvodů. Ročně zahájí v této věci okolo 90 správních řízení, z toho okolo 10 správních řízení se týká sirotčích důchodů nezletilých dětí. Ve většině případů je zvláštním příjemcem ustanovena fyzická osoba, obvykle někdo z příbuzných nebo pěstouni. V přibližně 15 případech ročně je zvláštním příjemcem ustanovena obec.

Magistrát města Ostravy v této věci metodicky vede úřady městských obvodů, vydal pro ně metodický pokyn, včetně doporučení, jak vést dohled nad plněním povinností zvláštních příjemců. Zároveň je Magistrát města Ostravy odvolacím orgánem pro správní řízení, která v prvním stupni vedly úřady městských obvodů.

Pro obce, které patří do tzv. širšího správního obvodu města, vedou správní řízení o zvláštním příjemci důchodu obecní úřady těchto obcí. Metodickým a odvolacím orgánem pro tyto obecní úřady je Krajský úřad Moravskoslezského kraje.

SOCIOPOINT poradí

Místo prvního kontaktu SOCIOPOINT vám poskytne poradenství i o zvláštním příjemci dávky důchodového pojištění. Sociální pracovníci SOCIOPOINTu vám mohou zprostředkovat kontakt s úřady, které správní řízení o zvláštním příjemci vedou.

SOCIOPOINT můžete kontaktovat:
bezplatná telefonní linka: 800 700 650
e-mail: sociopoint@ostrava.cz
osobně v kanceláři č. 51 v přízemí budovy Nové radnice na Prokešově náměstí v centru Ostravy

SOIOPOINT místo prvního kontaktu v Ostravě, sociální poradenství, bezplatná linka

Upozornění: Článek popisuje základní informace o institutu zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění. Protože každý případ je jiný, není možné popsat všechny situace, ke kterým může ve správním řízení docházet. Konkrétní informace odpovídající individuálním situacím poskytnou zaměstnanci obecních úřadů, které vedou správní řízení.

Ilustrační foto: na snímku jsou ruce muže v košili, které drží české bankovky