Ostravská pracovní skupina Zaměstnanost: O spolupráci mezi sociálními podniky a univerzitami netradičně
Na konci dubna se v prostorách PLATO Bauhaus v Ostravě uskutečnil workshop zaměřený na rozvoj spolupráce mezi sociálními podniky a regionálními univerzitami. Událost vycházela z poptávky členů ostravské pracovní skupiny Zaměstnanost a přilákala zástupce nejen z řad Ostravské univerzity, Slezské univerzity v Opavě a sociálních podniků, ale také SPointu, MS Paktu zaměstnanosti, Úřadu práce ČR, Centra na podporu podnikání a zaměstnanosti, Magistrátu města Ostravy a Agentury pro sociální začleňování.
Hlavním cílem workshopu bylo vytvořit atmosféru pro vzájemné sdílení nápadů, jak efektivněji rozvíjet spolupráci mezi akademickou sférou a sociálními podniky. K tomuto účelu byla použita metoda Pro Action Café, která umožňuje představení myšlenek a jejich reflexi v menších skupinách.
V úvodu akce představila svou vizi spolupráce zástupkyně Ostravské univerzity Šárka Kopřivová a také Petra Krejčí a Jarmila Duháček Šebestová ze Slezské univerzity v Opavě, které se na akci připojily online z Irska. Obě zmíněné univerzity nabízejí svým studentům možnost se vzdělávat v oblasti sociálního podnikaní.
Třetí návrh uvedla manažerka sociálního začleňování Jana Abrlová z ostravského magistrátu, která plánuje zlepšit způsob informování o sociálním podnikání na oficiálních stránkách města.
Všichni nositelé nápadů využili přítomnosti ostravských sociálních podniků, jako jsou Mental Café, Botumy, Charita sv. Alexandra, Kola pro Afriku, a také dalších partnerů, aby se jich zeptali, co si o jejich návrzích myslí a jak by je vylepšili. Ve třech kolech sbírali zpětnou vazbu od všech účastníků a současně se jich ptali na jejich potřeby.
„Ze setkání si odnáším tipy, jak zlepšit prezentaci sociálních podniků ze strany města a tím i podpořit jejich fungování. Ráda jsem si vyslechla názory a zpětnou vazbu na navrhované úpravy webu od všech zapojených organizací,“ shrnula své výstupy Jana Abrlová.
Skupiny, které vedly zástupkyně univerzit, probraly různé aspekty spolupráce se sociálními podniky, včetně zapojení studentů do reálných projektů, studentských stáží či zapojení do akademických výzkumů. V závěru účastníci ocenili možnost setkat se s různými odborníky a sdílet své zkušenosti a názory. Akce tak přispěla k posílení ostravské komunity sociálního podnikání.
Autor článku: Dominik Plíhal, autor fotografií: Šárka Kopřivová