Misto zvane domov (40)1

Místo zvané domov: soutěž pro domácnosti v projektu sociálního bydlení

|

V domácnostech, které získaly nový domov díky městskému projektu sociálního bydlení, aktuálně žije 103 dospělých a 92 dětí. Vyzvali jsme je, aby nám ukázali, co pro ně domov znamená. V soutěži se sešlo několik desítek kreslených obrázků i fotografií s doprovodným slovem jejich malých i velkých autorů.

Soutěž probíhala v dubnu a květnu. Ptali jsme se, co si členové zabydlených domácností představí, když se řekne domov, a vyzvali je, aby svou představu nejen popsali, ale i nakreslili nebo vyfotografovali. Sešlo se 23 fotografií a 16 obrázků, z nichž porota vybrala 3 vítězné v každé kategorii. Vítězové obdrželi věcné ceny na slavnostním předávání ve výstavní síni Magistrátu města Ostravy.

„Chtěli jsme se více zaměřit na to, jak ‚místo zvané domov‘ vnímají domácnosti zapojené do projektu. Připravili jsme tak soutěž, kde dospělí fotografovali a děti kreslily, co pro ně pojem domov znamená. Obdrželi jsme množství pěkných fotografií i obrázků, z nichž porota vybrala vítěze.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora statutárního města Ostravy
Slavnostní vyhlášení oceněných prací v soutěži Místo zvané domov. Sociální věci Ostrava
Slavnostní vyhlášení oceněných prací v soutěži Místo zvané domov. Sociální věci Ostrava

Co pro vás znamená domov? „Domov je tam, kde nám můžu uvařit teplé jídlo.

Děti i dospělí nejčastěji odpovídali, že domov je pro ně místo, kam se můžou vracet, kde je klid a bezpečí, kde můžeme být se svými blízkými, kde se lidé cítí nejlépe.

Místo zvané domov, Sociální bydlení ve města Ostrava, web Sociální věci Ostrava
Vítězná fotografie soutěže Místo zvané domov: „Domov je tam, kde nám
můžu uvařit teplé jídlo.“ Sociální věci Ostrava

Město zajišťuje sociální bydlení domácnostem v nouzi

Bydlení a domov představují základní životní potřebu. Místo, které máme rádi, kam se těšíme, cítíme se v něm bezpečně a můžeme ho sdílet se svými blízkými. I v Ostravě však žije množství domácností, které domov nemají, a proto je naší snahou jim s bydlením pomoci. Město Ostrava se pomocí domácnostem v bytové nouzi dlouhodobě systematicky zabývá. Ve spolupráci s městskými obvody a společností Heimstaden s.r.o. vyčlenilo už 168 bytů a další navazující projekt právě připravuje.

Domov pro mě znamená všechno. Domov je to hlavní.

účastnice soutěže Místo zvané domov

Získání stabilního bydlení je pro domácnosti významná změna s pozitivními dopady. Zvýší se pocit jistoty a bezpečí členů rodiny. Zlepší rodinné vztahy, finanční situace i prospěch dětí ve škole. Dopady jsou viditelné zejména na dětech, kterých žije v zabydlených domácnostech několik desítek.

„Něco, kde se cítíte v bezpečí, kde víte, že máte rodinu, která vás má ráda a bude při vás stát. Domov, ze kterého odcházíte s úsměvem a s úsměvem se i vracíte, místo, kde se cítíte dobře, když je vám nejhůř. Mám domov s rodinou.

Viktorie (11 let), účastnice soutěže Místo zvané domov

Nezbytnou součástí úspěchu je úzká spolupráce zabydlených domácností s odbornými sociálními pracovníky magistrátu. Pomáhají jim překonávat počáteční překážky, nastartovat i udržet pozitivní změny.

Domov mám díky vám. Vy mi pomáháte s tím, co potřebuju, takže si v hlavě představím vás, když píšete a pomáháte mi.

Karel, účastník soutěže Místo zvané domov
„Na obrázku je náš dům, v okně je maminka, já jsem před domem,“ popsala sedmiletá vítězka Sylvie svůj pocit domova. Sociální věci Ostrava

Prohlédněte si soutěžní obrázky

Nejmladším účastníkům soutěže bylo 7 let, nejstarší účastnici výtvarné soutěže 16 let. Fotosoutěže se zúčastnili mladí rodiče s nejmenšími dětmi i lidé, kteří už ušli pořádný kus své životní cesty.

„24 let šťastného života spolu s rodiči a sestrami. Potom vlastní byt, kde jsem s ženou a dcerami žil 15 let. 23 let to se mnou šlo z kopce, bydlení na Armádě spásy, ubytovnách a Azylovém domě. Po 23 letech jsem dostal svůj, sice malý, ale útulný byt v Porubě, a je můj.“

Václav, účastník soutěže Místo zvané domov

Soutěž proběhla v rámci projektu Sociální bydlení ve městě Ostrava, reg. č. projektu CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_052/0014001, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.

Operační program zaměstnanost logo
Sociální bydlení Ostrava, projekt města Ostravy