Kulatý stůl k sociálnímu bydlení
V červnu proběhl kulatý stůl k sociálnímu bydlení, kterého se účastnili zaměstnanci Magistrátu města Ostravy, městských obvodů, neziskových organizací, Úřadu práce ČR a Heimstaden Czech s.r.o. Účastníci referovali o svých aktuálních aktivitách a novinkách z činnosti. Průřezovým tématem byla potřeba zajistit bytový fond pro účely sociálního bydlení.
Informační část se dále věnovala představení aktuálních dat o počtu domácností v bytové nouzi na území České republiky. Iniciativa Za bydlení zveřejnila aktuální data ve Zprávě o vyloučení z bydlení 2021. V bytové nouzi se nachází až 62 tisíc domácností, v nichž žije až 165 tisíc lidí. Analýza přináší i zajímavá data o množství domácností nevyužívajících příspěvek na bydlení, přestože by na něj měly nárok (nejvíce jde o domácnosti seniorů). Různě intenzitní problémy v oblasti bydlení řeší, dle analýzy, celkem 9–12 % populace České republiky, tedy až kolem milionu osob. Nejvíce domácností řešících problémy žije v Praze, Ostravě a Brně.
Aktuální vlivy na sociální bydlení v Ostravě
V pracovní části setkání se účastníci věnovali dvěma pracovním tématům – Akčnímu plánu a jeho aktualizaci a (ne)dostupnosti bytového fondu pro rodiny s dětmi.
Skupina zaměřující se na Akční plán koncepce sociálního bydlení statutárního města Ostravy reflektovala aktuální aspekty ostravského prostředí v oblasti sociálního bydlení.
Jako pozitivní faktory byly uvedeny:
- spolupráce všech aktérů (magistrát, městské obvody, neziskové organizace, soukromý vlastník, ÚP ČR, univerzita a další)
- členitost Ostravy, resp. možnost výstavby na dostatečném množství ploch
Jako negativní faktory byly uváděny:
- zvyšující se náklady na bydlení (zvláště rostoucí nájemné)
- jistota („kauce“), která je při hledání bydlení požadována
V rovině opatření bylo zvláště doporučení navýšení kapacit bytového fondu pro účely sociálního bydlení (také formou zákonné podoby) a pracovat se sousedstvím.
(Ne)dostupnost bydlení pro rodiny s dětmi
Skupina pracující na tématu (ne)dostupnosti bytového fondu pro rodiny s dětmi se věnovala doporučením, která by byty dokázala zpřístupnit. Důležité faktory představují:
- systémové nastavení v podobě zákona
- nástroje umožňující pracovat s rodinou (sociální pracovníci a jejich kapacity)
- kvalita bytového fondu (možnost vnímání bytu jako domova)
Kulatý stůl přispěl k výměně informací mezi jednotlivými aktéry, kteří se věnují sociálnímu bydlení, a v pracovní části k identifikaci a nalézání řešení dvou zásadních témat z oblasti bydlení.
Více informací k problematice sociálního bydlení v Ostravě najdete v této části našeho webu.
Ilustrační foto ©Adobe Stock (na snímku jsou ruce 2 lidí, píší fixem na bílou tabuli)
Projekt Sociální bydlení ve městě Ostrava, reg. č. projektu CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_052/0014001 je spolufinancován z Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.