Dětské centrum Domeček_2.jpg

Dětské centrum Domeček je na změnu zákona připraveno

|

V lednu 2025 změnou zákona o sociálně-právní ochraně dětí vstoupí v platnost mimo jiné zákaz umisťování dětí mladších čtyř let do ústavní péče. Tato právní úprava by se mohla dotknout také ostravského Dětského centra Domeček, které donedávna plnilo funkci Dětského domova pro děti do tří let věku (takzvaného kojeneckého ústavu).

Děti v kojeneckém věku, které potřebují náhradní rodinnou péči, již více než tři roky v Ostravě neumisťujeme do ústavní péče. Máme velkou síť pěstounských rodin, které se o tyto děti starají v rámci přechodné pěstounské péče nebo jinou formou náhradního rodičovství. Domeček zajišťuje komplexní péči o děti, které musí být z důvodu své zdravotní situace umístěny do pobytové služby. Těmto dětem je v našem zařízení poskytována nejen zdravotní péče jako taková, ale také péče výchovná, psychologická a sociálně-právní,“ říká Michal Mariánek, radní města Ostravy, které je zřizovatelem Dětského centra Domeček.

Kořeny Dětského centra Domeček sahají až do 30. let minulého století, kdy původní ústav přijímal jako jediný na Moravě novorozence a kojence vyžadující zvláštní péči, děti předčasně narozené, osiřelé nebo kojence ze špatného rodinného prostředí. V průběhu let se měnil nejen název, ale také zřizovatel, zaměření na péči o děti se zdravotním handicapem však zůstávalo. Zařízení se na zrušení statutu dětského domova pro děti do tří let připravovalo již od roku 2021 a tedy změna zákona neohrozí dosavadní provoz. S rozvojem dočasné pěstounské péče v regionu přestal být kojenecký ústav využíván pro umísťování dětí ze sociálních důvodů, dnes Dětské centrum Domeček usnadňuje každodenní život výhradně rodinám dětí s postižením.  Nabízí služby ambulantní i pobytové, ale také terénní včetně rehabilitací pro děti. Je registrovaným poskytovatelem zdravotních služeb, mimo jiné i dlouhodobé lůžkové péče. Od roku 2025 bude v zařízení fungovat i paliativní tým pro dětské pacienty s nevyléčitelným onemocněním.

Dlouhodobá lůžková péče je určena dětem, které potřebují nepřetržitou nebo náročnou ošetřovatelskou péči vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Rodinám, které využívaly tzv. respitní pobyty pro děti se zdravotním postižením, budeme moci nabídnout novou sociální službu – odlehčovací služby v pobytové formě. Nyní realizujeme kroky pro rozšíření registrace sociálních služeb, již nyní totiž rodinám nabízíme terénní odlehčovací služby – tedy krátkodobou pomoc přímo v rodinném prostředí,“ upřesňuje zajištění služeb pro malé klienty ředitelka dětského centra Jana Schikorová. „Při výkonu sociálně-právní ochrany dětí podporujeme náhradní rodinou péči, aby děti mohly vyrůstat v rodinném prostředí, pokud je to jen trochu možné. Zapojujeme se do kampaně Dejme dětem rodinu v Moravskoslezském kraji, dále umožňujeme pobyt matkám společně s dítětem, v jehož rámci probíhá edukace rodičů v péči o zdravotně znevýhodněné dítě,“ upřesňuje paní ředitelka další kroky k zajištění rodinného prostředí dětem se zdravotním postižením.

Záměrem je zajištění rodinné péče dětem v nejcitlivějším věku, která je nejvhodnější s ohledem na jejich zdravý vývoj. Pamatováno je i na výjimky pro tzv. sourozenecké skupiny. Dítě umístěné do ústavního zařízení bude mít právo na společné umístění se svými sourozenci, tedy dítě mladší čtyř let může být umístěno do dětského domova, bude-li umístěno společně se svými staršími sourozenci. Podobně bude platit výjimka i u Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Více informací ke změně zákona v článku níže: