
Dávky na bydlení v roce 2025 pomohou více lidem se zvýšenými náklady
Trápí vás vysoké náklady na bydlení? Zbývá vám po zaplacení nájemného a záloh za elektřinu nebo plyn málo peněz? Možná by i vám mohla pomoci dávka příspěvek na bydlení. V roce 2025 navíc dochází ke zvýšení tzv. normativních nákladů na bydlení. Díku tomu může na příspěvek na bydlení dosáhnout více lidí.
Příspěvek na bydlení pomáhá lidem, kteří nemají dostatek peněz na zaplacení nákladů na bydlení. Žadatelem může být nájemce, podnájemce nebo vlastník bytu, domu nebo rekreačního objektu, ale také osoba, která v nemovitosti bydlí na základě tzv. služebnosti (věcného břemene). Nárok vzniká, pokud vydáte za bydlení víc než třetinu příjmů vaší domácnosti. Mezi náklady na bydlení se počítá nájemné i náklady za další služby (např. poplatky za vodu, vytápění, osvětlení společných prostor aj.) a náklady za odběr energií (elektřina a plyn).
Od 1. ledna 2025 dochází ke zvýšení normativních nákladů na bydlení, od kterých se odvozuje nárok na příspěvek na bydlení a jeho výši. Je tedy možné, že na dávku nyní dosáhne více lidí.
I nadále bude možné příspěvek pobírat v případech, kdy k trvalému bydlení slouží stavba pro individuální či rodinnou rekreaci.
Srovnání výše normativních nákladů na bydlení
Měsíční normativní náklady na bydlení = maximální výše nákladů na bydlení, které se započítávají pro výpočet příspěvku na bydlení.
Od 1. ledna 2025:

Příklady nároku na příspěvek na bydlení v roce 2025
Maminka na rodičovské, tatínek a dítě žijí ve vlastním bytě v Ostravě
Tři osoby žijí v bytě v osobním vlastnictví ve městě Ostrava. Jejich příjem činí 35 000 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 10 800 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude od ledna 300 Kč.
Rodiče, dítě-student a babička žijí v družstevním bytě v Ostravě
Čtyři osoby žijí v družstevním bytě ve městě Ostrava. Jejich příjem je 46 500 Kč. Jejich náklady na bydlení jsou 15 100 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jim vznikne, protože jejich náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejich příjmů. Výše příspěvku na bydlení bude od ledna 79 Kč.
Seniorka-vdova žije sama v nájemním bytě v Ostravě
Osoba žije sama v nájemním bytě ve městě Ostrava. Má příjem ve výši 20 000 Kč. Její náklady na bydlení jsou 12 000 Kč. Nárok na příspěvek na bydlení jí vznikne, protože její náklady na bydlení jsou vyšší než 30 % jejího příjmu. Výše příspěvku na bydlení bude v lednu 6 000 Kč.
Domácnostem v hmotné nouzi s příjmy nižšími, než je jejich životní minimum, pomáhá kromě příspěvku na bydlení navíc i dávka doplatek na bydlení.
Žádosti o dávky vyřizuje Úřad práce ČR. Přehled jednotlivých kontaktních pracovišť úřadu práce v Moravskoslezském kraji najdete na webu.
Nejste si jistí, na jakou pomoc máte nárok?
Nejste si jistí, jestli byste i Vy mohli mít nárok na příspěvek na bydlení? Nevíte si rady s vyplněním formulářů žádostí o dávky? Poradí Vám SOCIOPOINT!

Ilustrační foto: na snímku jsou ruce, které drží malý dřevěný domeček. Zdroj Adobe Stock