Pracovní skupina sociálního bydlení
Dne 7. září proběhlo v prostorách Magistrátu města Ostravy další jednání Pracovní skupiny sociálního bydlení.
Účastníci se navzájem informovali o realizovaných aktivitách a tématech, kterými se aktuálně zabývají. Ze strany sociálních odborů městských obvodů i neziskových organizací bylo poukazováno na nárůst klientů z řad seniorů žijících samostatně, u nichž dochází ke zhoršování zdravotního stavu a obtížích s navazováním spolupráce. Jedná se o téma/cílovou skupinu, kde je potřeba věnovat specifickou míru pozornosti a plánování intervencí.
Zástupkyně a zástupce městských obvodů dále informovali o rozběhnutí projektů domovník-preventista. Projekty byly připraveny v městských obvodech Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava-Jih a Poruba. Na sdílení zkušeností souvisejících s realizací se těšíme na dalším jednání.
Výrazným tématem jednání, které souviselo i s pracovní částí, bylo představení výzkumné zprávy Mapování potřeb a bariér ve zdraví u osob v sociálním bydlení. Výzkum realizovala Agentura pro sociální začleňování a prezentovány byly jak výstupy výzkumu, tak doporučení, co by poskytovatelé sociálního bydlení a Magistrát města Ostravy mohli v dané oblasti realizovat.
Výzkumná zpráva zdůrazňuje důležitost a nezastupitelnost role sociální práce v individuální práci s osobami v sociálním bydlení a poukazuje také na vysoký počet osob potýkajících se s problémy v oblasti psychického a duševního zdraví.
Z představených doporučení bylo nejvíce akcentováno téma potřebnosti spolupráce se Stomatologickou komorou ČR, začlenění terénní psychologické/psychoterapeutické podpory do podpůrných týmů či zavádění přístupů pracujících s traumaty. U role Magistrátu města Ostravy byl nejvíce akcentován vznik labelu „sociální ordinace“, vznik platformy pro podporu zdraví a podpora studentských aktivit (Medici na ulici) či specifické vzdělávání pro sociální pracovníky.
V prosinci letošního roku se uskuteční Kulatý stůl k sociálnímu bydlení.
Setkání pracovní skupiny sociálního bydlení se uskutečnilo v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava, reg. č. projektu CZ.03.02.01/00/22_007/0000081. Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus – z Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu České republiky.