20240516_213242

Amsterdam: pracovní stáž projektu sociálního bydlení

|

Tým pracovníků Magistrátu města Ostravy, odboru sociálních věcí a zdravotnictví v květnu absolvoval pracovní cestu do Amsterdamu, kterou pomohlo zorganizovat místní Centrum expertízy při HVO Querido. Tato cesta byla součástí realizace projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava (reg. č. CZ.03.02.01/00/22_007/0000081). Jak hodnotí cestu za novými zkušenostmi sami účastníci?

Naše zkušenost v Amsterdamu byla výjimečná. Centrum expertízy při HVO-Querido nám poskytlo podnětné vzdělávací kurzy. Vzdělávání jsme začali workshopem a diskusí konceptů Housing First, Housing Led a Housing Ready, s detailnějším zaměřením na koncept Housing First (více se o těchto konceptech soc. bydlení můžete dozvědět např. zde).

Součástí byly praktické techniky práce s klienty na principech Housing First a harm reduction; řešení sousedských vztahů a případných konfliktů; tipy na kreativní nástroje při zabydlování osob, především, pro sociální pracovníky při práci s klienty.

Dále byla pozornost věnována nastavení spolupráce mezi bytovými asociacemi, magistrátem a politickými aktéry a neziskovými organizacemi. Popisována byla vzájemná spolupráce těchto klíčových subjektů za účelem nastavení a ukotvení směřování bytové politiky Amsterdamu. Představena byla i příručka pravidel spolupráce a vymezení kompetencí jednotlivých aktérů.

Den věnovaný sdílení dobré praxe s neziskovými organizacemi

Další den byl věnován návštěvě neziskových organizací. Měli jsme příležitost návštěvy Community Living Project, kde proběhla prezentace s představením projektu (jeho založení; průběh realizace; koncept komunitního bydlení). Byly vysvětleny principy a hodnoty projektu; sousedské vztahy s klienty i majoritou v rámci společného bydlení. Rovněž byla součástí i exkurze do budov jednotlivých domů komunitního bydlení, společných prostor a představení aktivit, kde se komunitní aktivity realizují.

Následovala exkurze v pobytové službě se zaměřením na osoby s duševním onemocněním. V prostorách služby je 30 bytových jednotek pro klienty. Nad částmi, kde bydlí klienti, jsou další byty, které jsou pronajímány standardní cestou – je tak velmi zajímavá míra zakomponování pobytové služby do běžné zástavby, resp. do jedné stavby. Služba nabízí ubytování, volnočasové aktivity pro jejich klienty (muzikoterapie, kreativní techniky), komunitní aktivity a také stravování.

Centrum, které se věnuje pracovní terapii handicapovaných

Následující den jsme navštívili centrum zaměřené na pracovní terapii, které je určeno pro klienty s duševním onemocněním či fyzickým handicapem. Klientům poskytují jednak krátkodobé pracovní smlouvy, kdy tímto způsobem mají klienti možnost získat pracovní návyky i zkušenosti v bezpečném prostředí pod záštitou organizace, také se věnují společně s klienty kreativním aktivitám (např. v rámci kreativních dílen); sportovním aktivitám (fitness aj.); debatním kroužkům (vždy na předem stanovené téma); výuce počítačových dovedností (Excel, Outlook, Office aj.).

V rámci pracovních terapií mají klienti i možnost získat certifikát na povolání kuchaře. Součástí zařízení je i kavárna s drobným občerstvením, kde jsou zaměstnáni někteří klienti služby. Rovněž organizace spolupracuje s obchodem s potravinami. Potraviny, které jsou již před expirací, doveze do prostor centra, kde slouží pro klienty na principu potravinové banky a také pro sousedy, kteří v lokalitě bydlí. Organizace kontroluje i kvalitu potravin a vybírá především ty, které jsou zdravé a kvalitní (i ve vztahu ke zdravotnímu stavu klientů).

S centrem je propojena pobytová služba, která je pro klienty s těžšími duševními komplikacemi či drogovou závislostí. Tyto klienty se prostřednictvím aktivit centra snaží zapojit zpět do běžného života i každodenního fungování.

Seznámení s bytovou politikou amsterdamského magistrátu

Navazovalo setkání, které nás jako zaměstnance magistrátu zajímalo speciálně, protože jsme se setkali se zástupcem amsterdamského magistrátu. Setkání bylo věnováno bytové politice Holandska se zaměřením konkrétně na současné nastavení, vize a cíle bytovou politiky Amsterdamu. V rámci setkání byl vysvětlen princip fungování sociálního bydlení a konkrétní způsob práce mezi bytovými asociacemi, magistrátem města a neziskovými organizacemi, a to z pozice zástupce magistrátu.

Tematickou linkou byla i bytová nouze a bytový fond Amsterdamu: v konkrétní rovině pak proces podání žádosti o dostupné či sociální bydlení; proces přidělení bytových jednotek; proces vyčleňování bytů do systému dostupného a sociálního bydlení. V rámci tohoto jednání byl prostor věnován i ekonomické stránce celého procesu, především tomu, jak a kolik financí bylo možné ušetřit tím, že se bydlení začalo orientovat na nejzranitelnější a zranitelné skupiny obyvatel, což se z dlouhodobější perspektivy ukázalo jako ekonomicky velice výhodné.

Navštívili jsme služby pro lidi bez dokladů

Závěrečné setkání se zaměřovala na službu věnující se cílové skupiny osob bez dokumentů. Převážně se jednalo o uprchlíky z různých částí světa. Zařízení funguje jako pobytová služba, zajišťují pro své klienty také lékaře; stravovací službu. V zařízení jsou rovněž sociální zařízení i kuchyně. Mimo poradenské aktivity a sociální práci s klienty jsou součástí i volnočasové aktivity (např. posilovna či pořádání výjezdů; jazykové kurzy). Mimo exkurzi po zařízení byl prostor věnován také tématu uprchlíků v Holandsku a postojům vlády k řešení této problematiky.

Byli jsme nadšeni a spokojeni s celým programem. Oceňujeme spolupráci s Centrem expertízy při HVO-Querido pro jejich podporu a sdílení svých znalostí s námi. Jejich nadšení a znalosti přispěly k našemu porozumění a rozvoji strategií sociálního bydlení a rozvířili diskuse co a jak bychom mohli využít a zakomponovat do našich aktivit.

Projekt Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava, reg. č. CZ.03.02.01/00/22_007/0000081, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus – Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu České republiky.

logo sociální bydlení Ostrava