„TO OBDOBÍ“ UMÍM ZVLÁDNOUT

Menstruace není žádná překážka ani nemoc, je to přirozená a důležitá součást života každé dívky a ženy. Důležité je vědět, že není důvod se za svou menstruaci stydět, či se jí nechat nějak omezovat.

V textu zjistíte:

Co je to MENSTRUACE

Menstruace je pravidelná činnost těla, která se děje dospělým ženám každý měsíc, a to od puberty (začíná mezi 9. a 15. rokem) až do přechodu (který se týká dospělých žen). Menstruační cyklus trvá obvykle 25 až 32 dní – to znamená od prvního dne menstruace do posledního dne před menstruací. Samotné krvácení trvá přibližně 5-7 dní, ale každá holka to má jinak. Pro většinu z nás menstruace nebývá bolestivá, ale někdy se může objevit bolest v podbřišku.

TIP: Spočítej si, kolik dní uplynulo mezi prvními dny menstruačního krvácení. Pravděpodobně toto bude tvá „perioda“ – tedy za tento počet dní bude vždy krvácení znova přicházet. Poznamenej si to na další měsíc v kalendáři, abys byla připravená (na ten den nezapomeň vhodné oblečení, hygienické vložky s sebou).

Jak řešit BOLESTI

Pokud tě bolí břicho nebo máš křeče, neboj, nejsi v tom sama! Zde je pár triků, jak si ulevit:

  • Teplo: pomůže uvolnit svaly a zmírnit bolest. Použij termofor nebo nahřívací polštářek přiložený na podbřišek, dobře se oblékej, abys neprochladla.
  • Bylinky: některé čaje nebo rostlinné přípravky mají zklidňující účinky – vyzkoušej kontryhel, třezalku nebo heřmánek. Poraď se nejlépe v lékárně o vhodném čaji a způsobu užívání.
  • Cvičení: jóga nebo jiný pohyb podporují prokrvení a mohou ulevit od křečí.
  • Strava a pití: vyvážená strava a hodně vody ti opravdu mohou pomoci cítit se líp.

TIP: V případě silných pravidelných bolestí se poraď s lékařem, doporučí ti vhodné léky na tlumení bolesti.

Osobní HYGIENA během menstruace

V době menstruace je důležité dbát na hygienu. Vložky je dobré měnit minimálně každé 4 až 6 hodin, tampony každé 2 hodiny (i když to není moc silné krvácení), nebo dle potřeby i častěji v případě silného krvácení. Při každé výměně vložky nebo tamponu je fajn se umýt, ale pokud to není možné, je vhodné se umýt minimálně dvakrát denně ve sprše, není vhodná koupel ve vaně.

Kam s použitou vložkou

Použitou vložku jednoduše sroluj a zabal do sáčku nebo toaletního papíru a hoď ji do koše. Srolovaná zabalená vložka se vejde do dlaně a nikdo nic neuvidí. Nikdy ji nesplachuj v záchodě! Mohlo by to ucpat kanalizaci. To by byl větší trapas.

TIP: Při výměně vložek si můžeš pomoci také krycím proužkem, který sundáš z čisté vložky. Srolovanou vložku jde omotat tímto proužkem, často ji pak takto srolovanou udrží lepidlo na spodní straně vložky. Až poté zabal do toaletního papíru nebo sáčku.

Když se stane nehoda…

Nehody se občas stávají, ať už jsi ve škole nebo jinde. Pokud dojde k zašpinění oblečení, v klidu, není to konec světa. Stačí rychle vyměnit vložku nebo se třeba převléct, třeba do oblečení na tělocvik. Vhodné je nosit pohodlné, volnější oblečení, které tě nikde netlačí.

TIP: Situaci, kdy se nemůžeš převléknout a bojíš se, že někdo uvidí flíček, je možné vyřešit i mikinou nebo svetrem uvázaným kolem pasu, než bude příležitost změnit oblečení.

Menstruace není nemoc

I když máš menstruaci, můžeš dělat všechno jako obvykle. Cvičení a sport ti neublíží, naopak, pohyb pomůže uvolnit křeče a zlepší prokrvení. Navíc při pohybu naše tělo vylučuje endorfiny, což je hormon štěstí!

TIP: Vyhýbat by ses ale měla plavání v bazénu nebo saunování. Není to hygienické ani pro tebe, ani pro okolí.

Kdy navštívit lékaře – gynekologa

Pokud máš silné bolesti, které ti brání v normálním fungování, rozhodně to není něco, co bys měla jen tak trpět. V takovém případě je dobré zajít ke gynekologovi nebo svému dětskému lékaři. Také pokud máš nepravidelnou menstruaci (krvácení trvá déle než 7 dní, perioda je příliš krátká, příliš dlouhá nebo se nepravidelně výrazně mění), gynekolog je ten, koho bys měla navštívit. Od 15 let má každá holka nárok na bezplatnou preventivní prohlídku. Není se čeho bát – prohlídka je přizpůsobená tvému věku a je to naprosto normální věc.

TIP: S výběrem vhodného lékaře ti poradí doma nebo se poraď s vyučujícím či výchovným poradcem ve škole. Určitě najdeš někoho, komu můžeš důvěřovat.