Seniorka_pečující_AdobeStock_339849268

Sociální práce si zaslouží uznání. Její prestiž je v našich rukou!

|

Sociální pracovnice a pracovníci vnímají mnohdy svou profesi jako poslání a ne jako „pouhou“ práci. Vykonávají ji s plným nasazením, investují do ní kus sebe sama, své znalosti, zkušenosti, svou intuici a také kus svého srdce. Je však společenská prestiž profese sociální práce dostatečně vysoká? Je na nás, sociálních pracovnicích a pracovnících, abychom k ní aktivně přispívali. Jak toho můžeme docílit?

Překonávejme překážky

Veřejnost často netuší, čím je sociální práce pro společnost prospěšná. Vnímá ji především přes cílové skupiny klientů, které jsou „nejvíce vidět“. Cestou ke zlepšení společenského obrazu sociální práce je vytrvale vysvětlovat, co je smyslem sociální práce, co jako sociální pracovníci děláme. Je na nás, abychom ve svém okolí šířili povědomí o tom, co je náplní naší profese a přispívali tak k jejímu pozitivnímu vnímání.

Velkou překážkou v pozitivním vnímání profese sociální práce může být její mediální obraz. Pokud se ve zpravodajství sociální práce objeví, je to často v negativním světle a zpráva poukazuje na selhání sociálních pracovníků. To jsou přitom jen nepatrné zlomky z celkového množství případů, ve kterých jsou sociální pracovníci svým klientům oporou a pomáhají jim vést důstojný a spokojený život.

Kvalitativní analýza vybraných českých filmů a seriálů z let 1990 až 2010 zjistila, že sociální pracovníci jsou vykreslováni v negativním smyslu především jako dohlížitelé plných ledniček, hrnců a pořádku v domácnosti a jako lidé, kteří odebírají děti. Jejich jednání zpravidla postrádalo legitimaci daného jednání, vyznačovalo se direktivním přístupem vůči klientům a lpěním na dodržování předpisů. Demonstruje to výrok o sociální pracovnici ze seriálu Ordinace v růžové zahradě: „Má oči jako ostříž a charakter jako hyena…jde nám po krku.“

Řešením je mediálně „prodat“ příklady dobré praxe. Ukázat, v jak pestré paletě situací můžou sociální pracovníci pomáhat a že během života může jejich pomoc využít prakticky kdokoliv. Nebojme se prostřednictvím našich zaměstnavatelů navazovat kontakty s médii a s jejich pomocí ukazovat veřejnosti, jak velký význam sociální práce má. Podařilo se to např. Magistrátu města Ostravy (odkaz na televizní reportáž a její přepis) nebo Úřadu městského obvodu Stará Bělá (odkaz na rozhlasovou reportáž a její částečný přepis).

„Myslím si, že by taková pomoc byla prospěšná i jiným lidem z toho důvodu, že základním a prvotním kontaktem každého člověka v důchodu v sociální oblasti je, aby se zajímal o své nároky, které může mít a o kterých třeba ani neví. Doporučoval bych to i jiným lidem.“

„Jsem domluvená se sociální pracovnicí…, která slíbila, že mi s tím pomůže. … Těžko bychom to s manželem zvládli vyplnit. Bylo to celkem dost náročné, byly tam různé vychytávky, kterým bychom moc nerozuměli.“

Vyvracejme mýty

„Sociální pracovníci pouze rozdávají dávky.“

„Sociální práce je pouze pro chudé, nezaměstnané a bezdomovce.“

„Sociální pracovníci odebírají děti bez důvodu.“

„Sociální pracovníci mají neomezenou moc nad klienty.“

„Sociální práce je jednoduchá, nevyžaduje speciální vzdělání a může ji dělat každý.“

„Jste sociální pracovníci, tak s ním něco udělejte a někam ho odvezte, od čeho tu jinak jste!“

Kdo se pohybuje v profesi sociální práce, určitě se s některým z těchto mýtů už setkal. Tyto mýty pramení z nepochopení role sociálních pracovníků ve společnosti, mohou vést k podceňování významu sociální práce. Opět platí, že je důležité šířit pravdivé informace a zvyšovat povědomí o skutečné povaze a hodnotě této profese.

Zvyšujme aktivně prestiž

Proč vůbec máme společně zvyšovat prestiž naší profese? K čemu nám to bude? O svých zkušenostech hovoří Alena Aly, vedoucí oddělení sociální práce a metodiky odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Ostravy: „Sociální práce má zásadní vliv na zlepšení života jednotlivců i celých komunit. Zvýšení prestiže této profesi pomůže veřejnosti lépe pochopit její význam a podpoří větší respekt k práci sociálních pracovníků. Vyšší prestiž sociální práce přitahuje více motivovaných a talentovaných jednotlivců, kteří se chtějí stát součástí této důležité profesní oblasti. Když bude profesní postavení lepší, bude snazší přilákat kvalitní pracovníky, což se vždy odráží ve vyšší úrovni poskytovaných služeb.“

Respektovaná profese má větší vliv na tvorbu politik a může dosáhnout lepšího financování a podpory ze strany státu či neziskových organizací. Taková profese se pak těší většímu respektu od ostatních profesí, které jsou dlouhodobě vysoce oceňované a jejichž prestiž nikdo nezpochybňuje. Zvýšení prestiže sociální práce přináší benefity nejen samotným pracovníkům, ale i klientům a celé společnosti.

Na potřebě zvyšování prestiže se shodují odborníci z různých organizací 

Tématu prestiže sociální práce se věnovala konference Efektivní personální práce v sociální sféře, kterou společně pořádaly Magistrát města Ostravy a Slezská diakonie. Jeden z workshopů, které byly na programu konference, se přímo zaměřil na identifikaci překážek ve zvyšování prestiže profese sociální práce a na možnosti, jak tyto překážky překonávat. Účastnice a účastníci workshopu se shodli, že každá organizace a instituce může k posilování prestiže přispět. Zároveň se podělili o své dosavadní zkušenosti, které mají a mezi které patří atraktivní praxe pro studentstvo, poutavé přednášky na školách nebo publikování příkladů dobré praxe.

Význam práce se studenty potvrzuje i Alena Aly: „Na našem oddělení ukazujeme studentkám a studentům, jak vypadá naše každodenní práce. Chodí s námi do domácností ke klientům, pokud s tím klient souhlasí, můžou s ním vést rozhovor. Probíráme s nimi jejich dojmy a postřehy, necháváme je uvažovat nad možným řešením situace klienta. Kromě toho se účastní našich akcí, které v té době zrovna pořádáme – jsou to naše týmové porady, kazuistické semináře, pracovní jednání s dalšími sociálními pracovníky apod. Kdo k nám přijde na praxi, rozhodně nebude sedět u skartovačky nebo někde v archivu a pročítat si staré spisy, ale bude součástí týmu a pozná, jak pestrá sociální práce je.“

Každý z nás, sociálních pracovníků, má možnost prestiž sociální práce aktivně tvořit. Když budeme otevřeně mluvit o své práci, vyvracet mýty a ukazovat její skutečnou hodnotu, pomůžeme změnit pohled společnosti. Každý rozhovor, každý profesionální přístup a každé sdílení úspěšného příběhu přispívá k většímu respektu k naší profesi. Společně můžeme překonávat překážky, podporovat se navzájem a ukazovat, že sociální práce je klíčová pro fungování společnosti. Začněme hned – prestiž sociální práce je v našich rukou!