Město Ostrava ocenilo Dobrovolníky roku 2024
U příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků dne 5. 12. bylo na ostravské radnici uděleno 13 titulů Dobrovolník roku 2024. Poděkování uděluje pod záštitou náměstka primátora Zbyňka Pražáka statutární město Ostrava již 14. rokem, aby ocenila ty, kteří věnují svůj volný čas pomoci druhým.
Povodně tohoto podzimu ukázaly velkou míru solidarity, každá pomoc byla vítána. Dobrovolníci z různých koutů republiky se podíleli na odstraňování škod a výrazně tak přispěli mnohým domácnostem k návratu do běžného života. Jsou však mezi námi i tací, kteří bez ohledu na mimořádné události pomáhají pravidelně, věnují se seniorům, rodinám s dětmi, onkologickým pacientům a podobně. Město Ostrava spolupracuje s 12 dobrovolnickými organizacemi a jejich činnost podpořilo v roce 2024 celkovou částkou 1,89 miliónů korun. K dnešnímu dni je v Ostravě evidováno na 2 500 dobrovolníků, kteří věnovali úctyhodných 40 000 hodin práce bez nároku na honorář.
Město vyhlašuje 2 kategorie Dobrovolníka roku
Ocenění město uděluje ve dvou kategoriích. Kromě 9 dobrovolníků organizovanými ostravskými dobrovolnickými centry zejména v sociální oblasti, udělilo také tituly tzv. neformálních dobrovolníků roku, kteří jsou nápomocní a aktivní ve prospěch jiných bez vazby na některou z dobrovolnických organizací. Jejich aktivity přitom mají významný dopad na rodiny ve městě – ať už se jedná o nezištnou pomoc s hlídáním či doučováním dětí, nákupy pro starší sousedku, organizaci akcí pro místní komunitu nebo její aktivizaci či pomoc při mimořádných situacích.
V kategorii neformálních dobrovolníků byli komisí pro rodinnou politiku vybráni ti, jejichž dobrovolnická činnost primárně přispívala k propojování generací, podpoře rodinné soudržnosti, mezilidských vztahů a komunitního života včetně sousedské výpomoci, ale také k aktivizaci a posílení prorodinného klimatu ve městě.
Titulem Dobrovolník roku 2024 byli oceněni:
Renáta Gajová za dobrovolnickou činnost v organizaci Tutorie, z.s. a neformální dobrovolnickou činnost v Knihovně města Ostravy p.o.
V Tutorii se věnuje dětem od 2022 – doučovala, účastnila se výletů, víkendových akcí a táborů. Je součástí týmu při různých sbírkách a přijde kdykoliv, kdy je nouze o pomoc. Aktuálně vede pravidelný kroužek tvoření a sportovních her, miluje knihy a svojí vášní se snaží nakazit i děti. Součástí jejího života je i psí smečka, kterou dělá radost kolegům i dětem. „Renči bychom chtěli MOC poděkovat za vše, co s námi prožila, a za to, že je s námi i přes veškeré životní zkoušky, kterým musela s odvahou čelit.“
V pobočce Knihovny města Ostravy v Polance je už více než rok. Začínala jako dobrovolnice v pomoci ukrajinským uprchlíkům, nyní tam tráví spoustu svého volného času. „Bez její přítomnosti si neumíme představit aktivity pro děti, pro rodiny nebo pro seniory. Renátu Gajovou navrhujeme k ocenění pro její odvážné a otevřené srdce, je to temperamentní, mladá žena a báječný člověk, který doslova pomáhá, kde může.“
Vladislava Hausová (in memoriam) za dobrovolnickou činnost ve Fakultní nemocnici Ostrava
Její srdeční záležitostí byla Onkologická kavárna ve Fakultní nemocnici Ostrava, tu milovala z celého srdce nejvíc. Kavárnu od počátku s rodinou finančně podporovala a snažila se pro své aktivity nadchnout i ostatní. Díky její neutuchající energii se podařilo v srpnu 2024 dokončit její zútulnění a pacienti tak získali příjemné místo, kde mohou čekat na léčbu a u toho si vychutnat výbornou kávu a čaj.
„Paní Vlaďka nás opustila velmi náhle a nečekaně dne 6. 7. 2024. Byla to v mnoha ohledech mimořádná žena, která byla vždy ochotna pomáhat druhým a pomoc druhým jí přinášela velkou radost. Je to až symbolické, že poslední věcí, kterou paní Vlaďka Onkologické kavárně věnovala, jsou právě světla. Ta, která budou přinášet světlo místu, které milovala, a lidem, kteří procházejí těžkým obdobím.“
Jana Konštacká za dobrovolnickou činnost v Nadačním fondu Pavla Novotného
Paní Jana je dáma, která netráví svůj čas v důchodu doma, ale neustále aktivně nakládá se svým časem. Svůj elán roznáší pacientům v Kavárně života na oddělení hematoonkologie ve Fakultní nemocnici Ostrava. Pacienti se zde mohou občerství a pohovořit si o všedních i hlubších tématech. Často je nemají s kým probrat, protože jsou na svou cestu sami nebo neví, na koho se mohou obrátit a kde hledat pomoc.
„Vždy se na paní Janu můžeme spolehnout, je totiž pravidelnou kavárnicí. Chuť pomáhat jí samotné pomáhá udržovat si aktivní život i v těchto letech a je to na ní vidět!“
Jindřiška Lacná za činnost v Dobrovolnickém centrum ADRA Ostrava
Její dobrovolnická cesta ji naučila vážit si každého dne a hledat smysl v tom, co dělá. Díky této zkušenosti si uvědomila, jak důležité je pomáhat druhým a jak může mít každá maličkost, kterou uděláme, velký dopad na životy lidí kolem nás. S Dobrovolnickým centrem ADRA Ostrava se paní Jindřiška propojila před sedmi lety a od té doby dochází za seniory do domácnosti. „Paní Jindřiška je živým důkazem toho, že i po těžkých životních zkouškách je možné najít nový smysl a štěstí v pomoci druhým. Jsme vděční za to, že ji máme mezi sebou.“
Steven McIntosh za dobrovolnickou činnost ve Slezské diakonii, středisko DUHOVÝ DŮM Ostrava
Pan Steven dochází již téměř rok do Duhového domu – denního stacionáře a domova pro osoby se zdravotním postižením, kde vymýšlí různé sportovní hry, individuálně pracuje s uživateli ve výtvarné činnosti nebo vede s uživateli rozhovory na různá témata. Dokonce procvičuje s klientkou anglický jazyk.
„Velmi si ceníme jeho optimistického přístupu a zapojení do různých aktivit. Pan Steven se vždy snaží o to, aby jeho čas byl co nejvíce přínosný pro uživatele, dobrovolnictví bere velmi zodpovědně. Všichni se vždy těší na jeho následující návštěvu.“
Mgr. Viera Nedzová za dobrovolnickou činnost v Charitě Ostrava
Paní Viera v Charitě Ostrava působí jako dobrovolník více jak 10 let. V současné době svou činnost zaměřuje především na aktivity spojené s Charitním střediskem Gabriel – komunitní centrum pro seniory. Činnost dobrovolníka je jí velice blízká, jelikož dlouhé roky pracovala ve zdravotnictví, kde je pomoc druhým vždy na prvním místě.
„Jelikož paní Viere není práce ani pomoc druhým cizí, nabídla se jako dobrovolník pro přípravu a organizaci aktivit v charitním středisku Gabriel. Dobrovolně se zapojuje na realizaci vernisáží, zpívánek, vycházkových aktivitách a mnohých dalších činnostech, které jsou pořádány v rámci centra.“
Pavlína Urbánková za spolupráci v organizaci OVAHELP – Centrum pomoci onkologickým pacientům, z.s.
Pavlína přišla do centra jako pacientka před 2 roky. Každý týden pacientům otevírá prostory, kde probíhají terapie k podpoře jemné motoriky, vede je a učí, jak a co dělat, vždy všechny nakazí dobrou náladou a humorem, ačkoliv sama prochází náročnou léčbou. Organizuje výlety do přírody, sežene lístky na cokoliv. Mimo to hraje i se synem Tomem divadlo. Představení pak poskytují zdarma v nemocnicích, v domovech pro seniory a podobně.
Každý rok předává ve FNO v Ostravě před Vánoci dárky nemocným dětem, které poskytuje i OVAHELP. „Není to však o hodinách ale o ochotě, vstřícnosti, je to o jejím optimismu, my všichni za ní doslova běháme, protože má energii za tři. Jsme rádi, že ji máme.“
Eva Žinčovská za činnost v Dobrovolnickém hospicovém centrum Charity Ostrava
Paní Eva chtěla vždy pracovat ve zdravotnictví. Do hospice ji před šesti lety přivedla smutná osobní životní zkušenost, která jí ukázala, jak smysluplná je pomoc dobrovolníků pro klienty a jejich rodiny. Proto se velmi záhy do hospicového prostředí vrátila už v roli dobrovolníka.
„Když se pravidelně hospicem rozezní tóny klavíru, víme, že je čas na kavárnu a že naše Eva přišla. Je pro nás důkazem, že věk je jenom číslo. Její neutuchající životní optimismus ji dovedl ke studiu lékařství na Universitě třetího věku, přináší jej do kavárny klientům a velmi oceňujeme, že jej neztratila ani při svých vážných zdravotních a osobních problémech. Je nám všem velkou motivací a věříme, že bude nenahraditelnou součástí našeho týmu ještě hodně, hodně dlouho.“
Adéla Žižlavská za činnost v Centru pro rodinu a sociální péči z.s., Středisko VÝZVA – Sociálně aktivizační služba BRÁNA
Paní Adéla je dobrovolnicí v BRÁNĚ od roku 2019. Je nepostradatelným společníkem uživatelů – zastoupí jejich ruce, nohy i smysly. Zároveň svou prací podporuje jejich rozvoj, aby byli co nejvíce samostatní. Kromě těchto aktivit se dobrovolník stává také oporou, přítelem a inspirací nejen pro uživatele, ale i pro ostatní dobrovolníky a pracovníky. „Děkujeme Adél za její čas, nadšení, pomoc a empatii, kterou vkládá do dobrovolnické činnosti. I přes množství dalších aktivit si stále nachází čas, aby nás podporovala a dělala s námi DOBRO.“
Titulem Neformální dobrovolník roku 2024 byli oceněni:
Marta Ahanonu za dobrovolnickou práci v Rodinném a komunitním centru Chaloupka z.s.
Nad rámec svých činností se věnuje osobně rodinám Čechů i cizinců, poskytuje jim podporu a pomáhá s integrací i běžnými denními záležitostmi. Organizuje skupinové volnočasové aktivity převáženě pro maminky, které do Česka doprovází své pracující partnery. „Je neoddělitelnou součástí našeho týmu, kdy svou pozitivitou a energií každodenně přispívá k dobré náladě celé Chaloupky. Její osobnost je natolik unikátní, že se na ni těší jak malí, tak i dospělí.“
Manželé Petr a Markéta Hurníkovi za činnost v Rodinném svazu ČR z. s.
Jako manželé již 25 let pomáhají s přípravami a doprovází snoubence ke sňatku. Zapojili se do organizování aktivity Manželská setkání, vedli skupinky a přednášejí na vztahová témata. Zapojili se jako přednášející i do seniorských programů s mezigeneračními tématy. „Jsou to lidé respektu a úcty k druhým. K těmto hodnotám vedou svoje děti a ovlivnili mnoho lidí kolem sebe.“
Klára Nantlová za činnost v Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy (PDMMO)
V rámci dobrovolnické činnosti se zaměřuje na přípravu a realizaci vzdělávacích aktivit pro žákovské parlamenty, což pomáhá posilovat komunitní vazby na školách a v jejich okolí. Jednou z jejích výrazných činností je správa sociálních sítí PDMMO, kde šíří informace o příležitostech a aktivitách pro mladé lidi. V létě se účastnila táborů bez nároku na honorář.
„Její práci si vážíme především pro její pečlivost, smysl pro detail a schopnost naslouchat potřebám ostatních. Svou činnost vykonává s velkou dávkou empatie, přátelství a lidského porozumění. Její práce není jen dobrovolnictví, ale projev opravdového lidského nasazení a touhy pomáhat ostatním.“
Manželé Jiří a Jiřina Piskořovi za činnost v Obecně prospěšné společnosti Dlaň životu
Paní Jiřina již několik let hlídá děti maminkám, které se účastní vzdělávacích aktivit. Pan Jiří pomáhá s údržbářskými pracemi. „Domníváme se, že mohou být inspirací pro jiné rodiny či manželské páry v tom, jak společně darují část svého volného času pro dobro druhých, kteří jejich pomoc vítají a potřebují. Jsme vděčni, že i jim to připadá jako smysluplné a pomáhají v naší organizaci rádi.“
Foto: Adolf Horsinka