sdílení dobré praxe MPSV

Ostrava i nadále pomáhá uprchlíkům s integrací

|

Tak jako v předchozích letech i v roce 2025 pokračuje cílená podpora lidem z Ukrajiny žijících v Ostravě. 

Přímo v terénu působí adaptačně-integrační preventisté, kteří zprostředkovávají držitelům dočasné ochrany informace a kontakty,  zajišťují doprovody a tlumočení při návštěvách úřadů, lékařů i dalších institucí.

Od dubna štafetu doprovodů přebírají interkulturní pracovníci z organizace Rozmluva z.s. působících v rámci činnosti Česko-ukrajinského podpůrného centra v Ostravě.  Centrum nabízí praktickou i psychologickou podporu lidem z Ukrajiny žijícím v Česku, slouží jako prostor pro vzdělávání, poradenství i komunitní setkávání – a především jako místo, kde mohou lidé najít informace, pomoc a porozumění. Součástí aktivit centra jsou jazykové kurzy češtiny pro dospělé, doučování pro školní děti, pravidelné workshopy a přednášky zaměřené na duševní zdraví, rodičovství či orientaci v českém systému školství a zdravotnictví. Rodiče účastnící se kurzů mohou využít také hlídání dětí, které zajišťují odbornice z oblasti psychologie a logopedie.

V období prázdnin proběhnou dva letní příměstské tábory pro děti z ukrajinských rodin, které pořádá Středisko volného času Ostrava – Zábřeh. Tábory přinášejí nejen letní zábavu, ale i příležitost k navazování přátelství a zlepšení češtiny přirozenou formou.

Integrační aktivity a komunitní činnost jsou realizovány v rámci projektu „Podpora adaptace a integrace držitelů dočasné ochrany v Ostravě 2025“, na který statutární město Ostrava získalo 95% dotaci Ministerstva vnitra ČR z dotačního titulu podpořeného UNHCR. Projekt napomáhá snižovat jazykové bariéry, posilovat orientaci držitelů dočasné ochrany v českém prostředí a přispívat ke zvýšení pocitu bezpečí v každodenním životě.