Pěstouni na přechodnou dobu z Ostravy

Ostrava reaguje na změnu zákona: podpora přechodných pěstounů v praxi

|

Novelizace zákona o sociálně-právní ochrany dětí (SPOD), která nabyla účinnosti 1. 1. 2025, přináší zásadní změnu v oblasti péče o ohrožené děti. Jednou z klíčových úprav je znemožnění umísťování dětí do 4 let věku do ústavní péče. Cílem této změny je zajistit, aby nejmenší děti vyrůstaly v rodinném prostředí, které je pro jejich vývoj nejpřirozenější. Tato změna klade zvýšené nároky na přechodné pěstouny, protože ti sehrávají klíčovou roli při poskytování neodkladné péče dětem, které se ocitnou v krizové situaci.

V současné chvíli statutární město Ostrava disponuje 36 pěstouny na přechodnou dobu, z toho je 9 manželských párů. Poskytují nejmenším dětem, které nemohou být vzhledem ke svému věku umístěni do ústavní péče, bezpečné útočiště do doby, než se pro ně najde stabilní trvalé prostředí. Je to náročný úkol – jsou připraveni převzít dítě v krizi, musí zvládnout často jeho špatný fyzický nebo psychický stav. Také proto je jednou z povinností  pěstounů absolvovat minimálně 24 hodin vzdělávání.  Magistrát města Ostravy podporuje ohrožené děti v evidenci sociálně-právní ochrany dětí a jejich pěstouny i  nad rámec zákona. Připravil pro ně 4—6.4.2025 na Horní Bečvě víkendový pobyt a aktivity zaměřené na posílení kompetencí náhradních rodičů. Zkušená terapeutka Zdeňka Štefanidesová vzdělávala pěstouny v oblasti neodkladné péče a mezigenerační interakce ve výchově a vzdělávání u dětí v náhradní rodinné péči. Cílem víkendového pobytu bylo také poskytnout pěstounům možnost odpočinku a prostor pro sdílení vlastních zkušeností, ale i starostí a radostí.

Změna zákona klade velké nároky na poskytování neodkladné péče, z tohoto důvodu Magistrát města Ostravy zorganizoval další důležitá setkání zaměřená na tuto problematiku. První setkání se uskutečnilo 8. ledna 2025, druhé následovalo 15. ledna 2025. Obě akce se konaly v prostorách Centra sociálních služeb Ostrava, poradny pro náhradní rodinnou péči a zúčastnili se jich přechodní pěstouni, zástupci doprovázejících organizací, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a koordinátor pro zprostředkování MMO a vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí MMO Mgr. Lenka Honusová Russová. Hlavním tématem setkání byla implementace novelizace zákona o SPOD a nastavení neodkladné péče v rámci statutárního města Ostravy. Diskutovalo se o nových legislativních požadavcích, organizačních změnách a dopadech na praxi přechodných pěstounů i dalších zainteresovaných subjektů. Důraz byl kladen na efektivní spolupráci s OSPOD a dalšími aktéry systému péče o ohrožené děti.

Navazující jednání proběhlo 11. března 2025 na půdě Magistrátu města Ostravy. Tentokráte se sešli sociální pracovníci SPOD zajišťující pohotovost 24/7, aby projednali zajištění neodkladné péče v souladu s novou legislativou. Setkání se zaměřilo na praktické otázky, nové postupy, koordinaci mezi jednotlivými institucemi s cílem zajistit co nejrychlejší a nejefektivnější pomoc dětem v krizových situacích.

Tyto schůzky přispěly k ujasnění rolí a odpovědnosti všech zainteresovaných stran a pomohly sladit nová pravidla s praxí sociálně-právní ochrany dětí v regionu.