Dobrovolnictví v pěstounských rodinách, respitní péče, ADRA Ostrava

Dobrovolníci pomáhají v pěstounských rodinách

|

17 dobrovolníků pomáhá vyplnit volný čas dětem v ostravských pěstounských rodinách. Umožňuje to dlouholetá spolupráce mezi magistrátem a dobrovolnickým centrem ADRA.

Dobrovolníci se věnují dětem v pěstounské péči při hrách a jejich oblíbených činnostech. Navštěvují společně kulturní nebo sportovní zařízení, doprovází je do zájmových kroužků, chodí na procházky a výlety do přírody nebo jen tak spolu tráví čas. Pěstounům tím poskytují odlehčení (tzv. respitní péči) v jejich náročném poslání. Dobrovolník navštěvuje dítě obvykle jednou týdně na 2–3 hodiny v domácnosti pěstounské rodiny, nebo na předem dohodnutém místě. Setkávají se dlouhodobě.

„Dobrovolnictví mi dává především smysl. Dlouhodobě podporuji některé organizace a osoby finančními příspěvky, ale výzva ADRY, DAROVAT HODINU TÝDNĚ, mě přiměla zamyslet se nad podstatou pomoci mnohem hlouběji. Dát peníze je jednodušší, být osobně v kontaktu s někým, kdo interakci uvítá, je časově a energeticky na jiné úrovni a pro mě mnohem náročnější. Užitek z osobního setkání a vzájemného poznávání obohacuje všechny zúčastněné. Návštěvy v pěstounských rodinách mi ukazují opravdovou různorodost a hloubku života. Poznávám, jak odlišné priority můžeme mít a jak důležité je se navzájem respektovat a komunikovat spolu. Dobrovolnictví je přirozenou volbou a reálnou pomocí, ne virtuálním posláním peněz na účet, a v tom je nenahraditelné.“

dobrovolník z projektu respitní péče v pěstounských rodinách v Ostravě

Program Dobrovolníci v pěstounských rodinách

Program Dobrovolníci v pěstounských rodinách odstartoval už v lednu 2013. Umožnila to dohoda Dobrovolnického centra ADRA Ostrava a orgánu sociálně-právní ochrany dětí Magistrátu města Ostravy. Je určen pěstounským rodinám na území města.

Jak spolupráce probíhá? Dobrovolnické centrum ADRA vyhledává dobrovolníky prostřednictvím aktivní propagace, zájemce prověří a proškolí pro výkon dobrovolnické služby. Magistrát vyhledává pěstounské rodiny, které mají o dobrovolníka zájem. S rodinami zpracovává zakázku pro dobrovolnické centrum. To potom s pěstouny uzavře smlouvu o poskytování pomoci. Dobrovolník se pak přímo s rodinou domluví, jakým způsobem bude trávit čas s dítětem.

Projekt umožňuje spolupráci s dobrovolníkem, i když dítě je již zletilé. Například jedna z dívek byla svou dobrovolnicí motivována a podporována při přípravě a řádném zvládnutí závěrečné zkoušky v autoškole.

Aktuálně je v projektu zapojeno 17 dobrovolníků, kteří se věnují 17 přijatým dětem ve 14 pěstounských rodinách.

„Dobrovolníka z ADRY vnímám velmi pozitivně. Můj vnuk si dobrovolníka velmi oblíbil, ten se stal jeho vzorem, získal si jeho důvěru. Společně tráví volný čas, hrají na kytaru, probírají sport, zájmy, ale také vztahy a těžkosti související s dospíváním. S těmi se nejdříve svěřil dobrovolníkovi a následně jsme je společně řešili.“

babička – pěstounka

„Možnost být v kontaktu s dobrovolníkem hodnotím jako velmi užitečnou. Hlavně se mi líbí, že je to muž. Žiji jen s babičkou a chybí mi možnost probrat věci s mužem. Chodíme spolu ven, hrajeme na kytaru, probíráme různá témata, těším se na další společně trávený čas.“

chlapec v pěstounské péči (15 let)

Spolupráce nebyla přerušena ani protiepidemickými opatřeními

Kvalita navázaných vztahů se potvrdila, když ani v době nouzového stavu nedošlo k přerušení spolupráce. Osobní kontakty s ohledem na ochranu zdraví zúčastněných probíhaly v omezené míře, ale komunikace přerušena nebyla. Dobrovolníci byli s dětmi a rodinami v kontaktu telefonicky, zprávami i online přes chatovací aplikace apod. Dobrovolníci děti také podporovali ve zvládání online výuky – například jednoho z chlapců při zvládnutí anglického jazyka a fyziky.


Chcete se stát dobrovolníkem v pěstounské rodině?

Kontaktujte Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava:

Chcete se stát pěstounskou rodinou?

Kontaktujte naše odborné pracovníky:

Magistrát města Ostravy, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, oddělení sociálně-právní ochrany dětí:

  • Mgr. Šárka Bartoníčková, tel. 599 443 864, kancelář 174
  • Bc. Jiřina Slívová, tel. 599 443 839, kancelář 177
  • Mgr. Lenka Honusová Russová, kancelář 178

Chcete se dozvědět více o pěstounské péči?

Navštivte web Moravskoslezského kraje Dejme dětem rodinu.


Ilustrační foto © Adobe Stock