
Ahoj sousedé: Tipy a rady pro spokojený sousedský vztah
Sociální pracovníci města Ostravy hledají nejrůznější cesty, jak usnadnit klientům sociálního bydlení nový start, minimalizovat rizika, která by mohla narušit životní změnu. Klienti sociálních služeb v Ostravě, kteří získají v rámci projektu Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava sociální byt, jsou uvedeni do nového bytu způsobem WelcomeHome.
Čekají ho malé pozornosti navíc, základní vybavení a příjemná atmosféra, kterou připravily sociální pracovnice.
Je to signál, který vyjadřuje hlubší zájem o klienta a jeho životní příběh. Příjemná atmosféra může posílit pocit, že nový domov je místem, kde mohou být v bezpečí a cítit se vítáni.
Může to přinést upevnění vztahu mezi klientem a sociálním pracovníkem i poskytovatelem bytu.
Praktické věci pomohou klientovi lépe se usadit a začít rovnou „doma žít“.
Uvítání může pomoci zmírnit pocit přehlížení a ukázat, že si zaslouží uznání a pozornost stejně jako každý jiný člověk. Navíc drobnosti mohou být praktické a užitečné.

Součástí uvítacího balíčku je brožura „Ahoj sousedé: Tipy a rady pro spokojený sousedský vztah“, která usnadní klientům lépe a rychleji se zorientovat v nových pravidlech soužití se sousedy bytového domu.
Zároveň je brožura využívána na společných setkáních s nájemníky, která pořádají ostravští sociální pracovníci za účelem stabilizace a posílení sousedských vztahů. Zváni jsou nejen nájemníci domů, ale také zástupci pronajímatele, či sociální pracovníci městských obvodů a neziskových organizací. Společná diskuze pomáhá předcházet vzniku sousedských neshod. Řešením může být například nastavení systému úklidu společných prostor.
Brožura obsahuje popis častých situací, se kterými se mohou sousedé setkávat. Upozorňuje na důležitá témata právě od úklidu společných prostor po dodržování nočního klidu. Snahou sociálních pracovníků je mluvit o těchto tématech v rámci prevence. Zároveň při řešení vzniklých situací mluvíme s nájemníky i pronajímateli tom, že každý člověk je jedinečný a každý má individuální hranici tolerance a co vadí jednomu nemusí vadit druhému.
Brožura „Ahoj sousedé: Tipy a rady pro spokojený sousedský vztah“ ke stažení ZDE
Díky projektu Rozvoj sociálního bydlení Ostrava získalo sociální bydlení od roku 2016 celkem 624 klientů, z toho 287 dětí.
Projekt Rozvoj sociálního bydlení ve městě Ostrava, reg. č. CZ.03.02.01/00/22_007/0000081, je spolufinancován z Evropského sociálního fondu plus – Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu České republiky.
